Rojova kantonlarında, 18-30 yaş arası her erkek 9 ay zorunlu askerlik yapacak

Sputnik’e konuşan Kobani Kantonu Savunma Bakanı Yardımcısı Öcalan İso, kantonlarda 18 ile 30 yaş arası her erkeğin 9 ay zorunlu askerlik yapacağını belirterek, kadınların ise isterlerse yapabileceğini söyledi.

PYD’den Rojava’da zorunlu askerlik kararı

21.06.2016
Hikmet Durgun

Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) PYD’nin elindeki Kobani, Afrin ve Cezire kantonunda zorunlu askerlik yasası çıktı. Sputnik’e konuşan Kobani Kantonu Savunma Bakanı Yardımcısı Öcalan İso, kantonlarda 18 ile 30 yaş arası her erkeğin 9 ay zorunlu askerlik yapacağını belirterek, kadınların ise isterlerse yapabileceğini söyledi.

PYD kaynaklarından edinilen bilgilere göre Kobani, Afrin ve Cezire kantonlarına yönelik yapılan saldırılar nedeniyle PYD her 3 kantonda 9 ay olmak üzere zorunlu askerlik kanununu çıkardı. Zorunlu askerlik ile ilgili tüm işlemleri ise kantonların Savunma Bakanlığı yapıyor.

Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin elindeki kantonda yürürlüğe konulan zorunlu askerlik ile ilgili Kobani Kantonu Savunma Bakanı Yardımcısı Öcalan İso, Sputnik’e konuştu.

‘KADINLARA ZORUNLULUK YOK İSTERLERSE ASKERLİK YAPABİLİRLER’

Cezire, Afrin ve Kobani’de öz savunma kanununun çıktığını belirten İso, şöyle konuştu:

“Öz savunma (Erka Parastine) kanunu Kobani Kantonu Adalet Divanı tarafından bu ay çıkarıldı. Bu kanun gerekli oldu. IŞİD ve diğer terör örgütlerinin saldırıları karşısında hazırlıklı olmak gerekir. Halkı eğitmek gerekir. Kuzey Suriye Rojava Federasyonu’nun her yerinde bu uygulama olacak. Araplar, Türkmenler ve diğer kesimler de bu askerliğe tabi tutulacak. Öz savunma eğitimi bir zorunluluktur. 18 yaş ile 30 yaş arası her erkek bu eğitime tabi tutulacak. Haftada bir gün ailelerin askerlikte olan çocuklarını gelip ziyaret etme izni var. 45 gün askeri eğitimini tamamlayanlara 3 gün izin hakkı verilecek. 45 günlük askeri eğitimden sonra askerlik yapanlar ayda 5 gün izin kullanabilecek. Her askere aylık 25 bin Suriye parası vereceğiz. Zorunlu askerliğe alınanlar 45 gün eğitim alacaklar ve 9 ay askerlik yapacaklar. Bir ailede 5 kişi yaşıyorsa ve bir kişi askerlik eğitimini alıyorsa asker olan kardeşi eğitimini tamamladıktan sonra diğeri askerliğini yapabilir. Veya aileden biri YPG veya Demokratik Suriye Güçleri’nin içinde yer alıyorsa yine tecil etme hakkı var. Aynı aileden 2 kardeşin aynı anda askerlik yapmasu gibi bir zorunluluk yoktur. Bir kardeş askerdeyse diğeri tecil edebilir. Zorunlu askerliğe kadınlar tabi değiller ancak onlar isterlerse askerliği yapabilirler veya bulundukları yerlerde askerliklerini yapabilirler.”

‘KOBANİ’DE HALK SEVİNÇLE ASKERLİK YAPMAYA GELDİ’

Kobani’de ilk öz savunma eğitim devresinin dün 200 gencin katılımıyla başladığını aktaran İso, şöyle devam etti: “Kobani’de halk sevinçle askerlik yapmaya geldi. Aileler çocuklarını askerlik merkezine getirdi. Halk öz savunma eğitimini halay çekerek kutladı. Yoğun bir başvuru var. Halk Suriye ordusu veya başka bir yere askerlik yapmak istemiyor”.

‘IŞİD İLE MÜCADELEDE CEPHENİN İKİNCİ KISMINDA YER ALACAKLAR’

Zorunlu askerlik yapanların IŞİD ile mücadelede direkt yer almayacaklarını ancak gerekli görüldüğü takdirde cephede Demokratik Suriye Güçleri’ne yardımcı olacaklarını dile getiren İso, şöyle konuştu: “Cephenin ikinci kısmında yer alacaklar. Zorunlu askerlik yapanlar kantonun köy ve yerleşim yerlerini savunacaklar. Demokratik Suriye Güçleri’nin özgürleştirdiği yerleri koruyacaklar, Rojava sınırının güvenliğini sağlayacaklar.”

sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org