Rus askerlerin anneleri: Rus birliklerinin Ukrayna’da gerçekleştirdiği askeri saldırganlığı kınıyoruz!

Asker Anneleri Komitesi, Ukrayna’da savaşın başlamasıyla birlikte, cepheye gönderilen çocukları hakkında haber arayan ve savaş karşıtı bir seferberlik merkezi arayan ebeveynler için referans noktası haline geldi.

“Biz Rus askerlerinin anneleri”: şikayet ve itiraz

30-03-2022
Rusya’da savaşa karşı bir muhalefet ağı var. Bu anlamda en aktif gruplardan biri, askerlerin haklarını savunmak, onlara yardım sağlamak ve maruz kaldıkları suistimalleri ve tacizleri kınamak amacıyla 1989 yılında Moskova’da kurulan bir STK olan Asker Anneleri Komitesi’dir. Ukrayna’da savaşın başlamasıyla birlikte Komite, cepheye gönderilen çocukları hakkında haber arayan ve savaş karşıtı bir seferberlik merkezi arayan ebeveynler için referans noktası haline geldi. Aşağıda yayınlanan, geçen Şubat ayının sonunda yayınlanan bir temyiz mektubudur.

Petersburg askerlerinin anneleri, Rus birliklerinin Ukrayna’da gözümüzün önünde gerçekleştirdiği askeri saldırganlığı kınıyor. Bu bir savaş ve her savaş gibi yıkım, kan, şiddet, masum kurbanlar ve geleceğin çöküşü. Aklı başında hiç kimse savaşı destekleyemez.

Bu durumda ne yapabiliriz, biz sıradan vatandaşlar, düşmanlıkların başlatılmasına karar verildiğinde istişare edilmemiş mi? Gerçekten çok sayıda çağrıyı duyuyor ve okuyoruz, insanların, özellikle de Rus ordusuna katılan erkeklerin ailelerinin ıstırabını görüyoruz. Ama aynı zamanda felç edici korku, kayıp ve yanlış anlaşılma da görüyoruz. Bütün bunlar eylemi engeller, harekete geçmemize izin vermez. Ordudaki erkek çocukların anne babaları bize soruyorsunuz: “Çocuklarımız şu anda nerede?” Maalesef bu soruya cevap veremiyoruz. Bunun için özel bir ofis var – Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı. Sessiz. Senin işin yazmak, itiraz göndermek, onları soru bombardımanına tutmak, hayati bilgileri aramak. Bunlar senin çocukların! Onlara senden başka kimse yardım edemez. Size istek şablonları önerebilir ve sağlayabiliriz. Gerisi sizin elinizde! (birimin bağlı olduğu bölge komutanlığına ve doğrudan Moskova bölgesine yazabilirsiniz https://letters.mil.ru/electronic_reception.htm: site şimdi iptal edildi, ed).

Çocuklarınıza yakın olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz! Diğer ebeveynlerle bağlantı kurun, sohbetler oluşturun, etkileşim kurun. Sadece birlikte, talihsizlik içindeki yoldaşların aynı kederli nefesini hissederek – ama sıcak bir umut ifade etmekten asla vazgeçmeden – tüm zorlukların üstesinden gelebileceksiniz. “Düşmanınız” olarak anılan diğer çocukların ve diğer annelerin gözlerinin içine bakın!

Askeri personele de sesleniyoruz. Memurlar! Her durumda acı bir ödülle takip edilecek olan bu trajediye katılmamak için askerlik hizmetini reddetme talebinde bulunabilirsiniz. Tüm askeri çatışmalarda ve son 30 yılda Rus tarihinde çok sayıda askerlik hizmeti reddi vakası yaşandı. Şimdi! Ukrayna’da akrabaları veya arkadaşları olan herkesi her zaman durumun nabzını tutmaya çalışmaya çağırıyoruz. Şimdi sadece iletişim kurmak, ahlaki ve psikolojik olarak desteklemek ve mümkün olan en geniş yardımı sunmak gerekiyor. Yetkililerin hiçbir eylemi, hiçbir siyaset bu bağları yok edemez. Unutmayın: düşmanlıkların ilk günlerinde kafa karışıklığı ve ajitasyon her zaman hakimdir. Savaşın ilk zayiatı gerçektir. Doğrulanmamış bilgiler herhangi bir yönden gelebilir. Farklı kaynaklardaki bilgileri iki kez kontrol etmenizi öneririz. Bize göre bugün Rusya’daki en güvenilir medya: Novaya Gazeta (bugün yayınlarını durdurmuştur, ed), Dozhd TV Channel, Meduza Edition ve Ekho Moskvy.

Ve elbette, pozisyonumuzu dile getirmeye, görüşlerimizi aktif olarak ifade etmeye ve yasal ve erişilebilir herhangi bir şekilde hareket etmeye devam edebiliriz ve etmeliyiz. Sosyal ağlarda paylaşım yapmak, savaş karşıtı dilekçeleri imzalamak ve dağıtmak, arkadaşlarla iletişim kurmak. Birlikte hareket ederek, fikrinizle yalnız olma yanılsamasına kapılmanıza izin vermeyeceksiniz. İnanın, birçok insan aynı şeyi düşünüyor, ancak birçok nedenden dolayı konuşmaktan korkuyorlar.

Rus askerlerinin anneleri komitesi

Kaynak: Volerelaluna

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org