Rus Novaya gazetesinden savaş karşıtı bildiri: Keder ve utanç içindeyiz

Novaya Gazete’nin 8 Ekim 2021’de Nobel Ödülü alan Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov: “Gezegenimizdeki hayatı yalnızca küresel bir savaş karşıtı hareket kurtarabilir.”

Muhalif Rus gazetesi Novaya, Ukrayna operasyonunun başlaması sonrası savaş karşıtı bildiri yayımladı. Nobel Barış Ödülü sahibi yayın yönetmeni Muratov, “Kederle birlikte bir de utanç içindeyiz” dedi.

24 Şubat Perşembe 2022
DUVAR – Rusya’nın yıllardır antidemokratik baskılara ve yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle tanınan muhalif yayın organı Novaya Gazete, savaş karşıtı bir bildiri yayımladı. Novaya Gazete’nin 8 Ekim 2021’de Nobel Ödülü alan Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov, yazılı ve görüntülü olarak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle deniyor:

“Bugün hepimiz erken saatlerde yazı işlerinde toplandık. Keder içindeyiz.
Ülkemiz, Başkan Putin’in emriyle Ukrayna ile savaş başlattı. Ve bu savaşı durduracak hiç kimse yok. Bundan dolayı, kederle birlikte bir de utanç içindeyiz.
Başkomutan elindeki ‘nükleer düğme’yi, pahalı bir arabanın anahtarlığı gibi çevirip duruyor.
Acaba bir sonraki adım nükleer bir salvo mu olacak? Doğrusu ben Vladimir Putin’in misilleme silahıyla ilgili sözlerini başka türlü yorumlayamıyorum.
Novaya Gazeta’nın bu sayısını iki dilde basacağız: Ukraynaca ve Rusça. Çünkü biz ne Ukrayna’yı düşman, ne de Ukrayna dilini düşmanın dili olarak görüyoruz. Ve bu yaklaşımları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.
Son olarak şunu belirtelim, gezegenimizdeki hayatı yalnızca küresel bir savaş karşıtı hareket kurtarabilir.”
Dmitriy Muratov,
Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni,
Nobel Barış Ödülü sahibi

Kaynak: Gazete Duvar
**

Alman Barış Örgütü (DFG-VK) – Savaşı durdurun!

Basın bülteni 24 Şubat 2022
Ukrayna’ya yönelik saldırıların derhal durdurulmasını, Rus birliklerinin geri çekilmesini ve müzakere masasına geri dönülmesini talep ediyoruz. Tüm askerleri silahlarını bırakmaya ve savaşa gitmeyi reddetmeye çağırıyoruz. Avrupa Birliği’nden sınırlarını mültecilere açmasını ve Ukraynalılar için vizesiz rejimi sürdürmesini talep ediyoruz. Alman hükümeti, Ukrayna ve Rusya’dan kaçakları ve vicdani retçileri kabul etmeli ve desteklemelidir.(EBCO)


**

St. Petersburg kenti, Ukrayna’ya işgal başlatan Putin yönetimini protestoya sahne oldu. (risalehaber)


**

Bilim adamları ve bilim gazetecilerinden Ukrayna’daki savaşa karşı açık mektup

Ukrayna devletinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Ülkelerimiz için barış talep ediyoruz. Savaş değil bilim yapalım. echomsk

**

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki askeri operasyonlarına karşı birçok Rus şehrinde eylemler başladı. İlk gün polis 1800’den fazla kişiyi gözaltına aldı. ovd.news

**

Mircea Lucescu’dan ‘aptalların başlattığı savaş bir an önce durdurulmalı’ çıkışı


24 Şubat 2022 Perşembe
Shakhtar Donetsk, Zenit’te, Galatasaray, Beşiktaş’ta teknik direktörlük yapmış en son Dinamo Kiev’in teknik direktörü olan Mircea Lucescu Rusya operasyonuna tepki gösterdi

Rusya’nın 24 Şubat 2022’nin ilk saatlerinde Donbass Savaşı’nı başlatması sonrası Ukrayna’nın başkenti Kiev dahil Donbass’tan (Donetsk ve Lugansk) sivil göçler oldu. Ukrayna yönetimi ülke genelinde sıkıyönetim ilan etti.

Savaş ülkedeki spor faaliyetlerini da vurdu. Ukrayna’daki spor faaliyetleri 30 gün süreyle askıya alındı.
Dinamo Kiev’in Romanyalı teknik diretktörü Mircea Lucescu da operasyonlara sert tepki gösterdi.
Bir dönem Galatasaray ve Beşiktaş’ın teknik direktörlüğünü yapan Mircea Lucescu Rusya yönetimini eleştirdi. Lucesu, “Ukrayna’da 30 gün boyunca tüm spor faaliyetleri durduruldu. Kiev’den ayrılıp Romanya’ya dönmeyeceğim, korkak değilim. Umarım aptalların başlattığı bu savaş bir an önce durdurulur. Bu savaşın başlamasını hiç mümkün görmemiştim” dedi.

‘İnsanlar işine başına dönsün, çocuklar okuluna gitsin‘

Lucesu ayrıca şunları kaydetti: “2014’teki olayların başında Donetsk’teydim. Avrupa da bile olmayan tesislere sahiptik. Şu an ise her şey harap olmuş. Bunun kime ne faydası oldu şimdi, anlamıyorum. Bu saldırının anlamsız olduğunu düşünüyorum. Masum insanların, sivillerin, çocukların ölmesini istemiyorum. Sivil kayıpların olduğunu duyuyorum. Bir an önce saldırılar dursun ve ateşkes olsun. İnsanlar işine başına dönsün, çocuklar okuluna gitsin”

Shakhtar Donetsk’ten Galatasaray ve Beşiktaş’a

Mircea Lucescu, futbol takımı Shakhtar Donetsk’te, Rus takımlarından Zenit’te, Türkiye’den Galatasaray ve Beşiktaş’ta teknik direktörlük yapmıştı. Türkiye’de şampiyonluklar kazanmış, 2000 yılında Galatasaray’ın, Real Madrid’i yenip Süper Kupayı kazandığı maçta da teknik direktörü olarak saha kenarındaydı. Jardel’in 2 golü ile Real Madrid’i 2-1 yenen futbolcularla birlikte Lucescu Süper Kupayı kaldırmıştı.

Mircea Lucescu 2008-2009 sezonunda da Shakhtar Donetsk’in başında Werder Bremen’i 2-1 yenerek UEFA Avrupa Ligi olan UEFA Kupası’nı kazanmıştı.

KİEV

Kaynak: Yeni Yaşam

**

Şiddetsizlik Merkezi

Savaşa hayır!

Savaş ölüm, yıkım, acı, kitlesel yerinden edilme, ekonomik kriz ve daha birçok sonuç getirecektir. Tüm canlıların bir an önce güvenliğinin sağlanması savaşın şiddetsiz yöntemlerle sonlandırılmasını talep ediyoruz.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org