Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna: Asker kaçakları ve vicdani retçilere destek çağrısı!

Bize katılın: Her asker bir vicdani retçi, her asker bir asker kaçağı olabilir. Birlikte öldürmeyi ve savaşı bitirmeyi reddedenleri destekleyelim!

Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna: Askerlik hizmetinden kaçanlar ve vicdani retçiler için koruma ve sığınma

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’ya

Bu kampanya Connection eV, Int. Uzlaşma Bursu, Avrupa Vicdani Ret ve Savaş Karşıtları Bürosu için Int.

DİLEKÇE METNİ
Sevgili Ursula von der Leyen, sevgili Charles Michel, sevgili Roberta Metsola,

Sizden ricamız:
– Belarus ve Rusya Federasyonu’ndan kaçaklara ve vicdani retçilere koruma ve sığınma hakkı verin!
– Ukrayna hükümetini vicdani retçileri askerlik hizmetine karşı zulme son vermeye ve onlara tam bir vicdani ret hakkını garanti etmeye çağırın!
– Ülkelerinde büyük kişisel risk altında savaşa karşı çıkanlara sınırları açın!

Bu neden önemli?

Rusya Federasyonu, yarım yıldan fazla bir süredir Ukrayna’da yıkıcı sonuçları olan bir saldırganlık savaşı yürütüyor. Görünürde bir son yok gibi görünüyor. Yine de biliyoruz ki her tarafta erkekler ve kadınlar savaş suçlarından kaçıyorlar. On binlerce kişi, savaşa katılmamak için Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya’dan kaçıyor. Binlerce insan, vicdani ret hakkının tehlikede olduğunu gördükleri için Ukrayna’yı terk ediyor. Hepsi şiddetin üstesinden gelmek için umudumuz.

Bize katılın: Her asker bir vicdani retçi, her asker bir asker kaçağı olabilir. Birlikte öldürmeyi ve savaşı bitirmeyi reddedenleri destekleyelim! #ObjectWarCampaign #StandWithObjectors

Daha fazla bilgi: Haziran 2022’de, 20 ülkeden 60 kuruluş , Ukrayna savaşının her tarafındaki kaçaklar ve vicdani retçiler için koruma ve desteğin neden gerekli ve doğru olduğunu ayrıntılarıyla anlatan Avrupa Parlamentosu’na bir çağrı gönderdi. Avrupa Parlamentosu’nda bu konuda tartışmalar oldu. İmzanızla, temyize gerekli ağırlığı vermenize yardımcı olacaksınız. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Brüksel’de ortak bir yüksek profilli eylemde imzaları teslim etmek istiyoruz.

Burada daha fazla arka plan bilgisi bulun.

Kaynak: Connection eV

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org