Rusya Vicdani Retçiler Hareketi Bülteni: Savaş karşıtı protestolar!

Rusya’da kitlesel protestolar yasadışı olsa da, birçok cesur insan, Ukrayna ile devam eden savaşta muhalefetini ifade etmek için baskı ve sansür yoluyla savaşıyor.

Rusya: Savaşa karşı protestolar

12 MAYIS 2022
Rusya’da Vicdani Retçiler Hareketi
Aşağıda Rusya’daki Vicdani Retçiler Hareketi’nin (Движение сознательных отказчиков) Rusya’da devam eden savaş karşıtı protestoları açıklayan bir makalesi bulunmaktadır. WRI (Uluslararası Savaş Karşıtları), Rusya’nın içinde ve dışında Ukrayna’da devam eden savaşa direnen tüm şiddet içermeyen protestocularla dayanışma içindedir.

24 Şubat sabahı 5’te Rusya Ukrayna’yı işgal etti. Sonraki birkaç saat içinde uyanan birçok Rus vatandaşı az önce olanları öğrenince şok oldu. Böyle bir istilayı hoş karşılamayanlar arasında, Putin’in Batı’yı geniş çaplı bir savaşla tehdit ederek sadece blöf yaptığı yaygın bir inançtı. Hatalı olduğumuz ortaya çıktı.

2022’ye gelindiğinde, Rusya’daki kitlesel muhalefet hareketi büyük ölçüde yok edildi, bu nedenle Rusları işgale karşı protesto etmeye çağıran çok sayıda etkili siyasi güç yoktu. Aynı sabah, 2021’de Duma milletvekili olması gereken, ancak kitlesel dolandırıcılık nedeniyle görevi reddedilen bir insan hakları aktivisti Marina Litvinovich, Moskova vatandaşlarını akşamın belirli bir saatinde Puşkin meydanında toplanmaya teşvik etti. Litvinovich kısa süre sonra evinden çıkarken polis tarafından gözaltına alındı. Birçok bölgesel aktivist, Rusya’nın dört bir yanındaki şehirlerde aynı anda protestolar ilan etti.

Savaşın ilk gününde protestolar en kalabalık gibi görünüyor. Bazıları, Moskova’da yaklaşık 2.000 kişinin ve St. Petersburg’da 1.000 kişinin protesto için geldiğini tahmin ediyor; tahminlerimize göre, bu rakamlar yetersizdir. Polis ülke genelinde 2 binden fazla kişiyi gözaltına aldı. On yıldan fazla bir süredir protestocuların sindirilmesi ve protesto yasalarının kademeli olarak sıkılaştırılmasıyla karşılaşan Rusya’da bunlar çok büyük sayılar gibi görünmeyebilir. Bu eylemlerin kendiliğinden olduğunu da belirtmek önemlidir: Litvinovich, yalnızca sınırlı bir Moskova çevresi içinde etkili bir kişidir, televizyona veya büyük medya kuruluşlarına erişimi yoktu ve çekiciliği retweetler ve kişiler arası iletişim yoluyla yayıldı.

24 Şubat’tan bu yana protestolar her gün devam etti, ancak sonunda giderek daha az kalabalık hale geldi ve bir noktada sona erdi. Gözaltına alınanların oranı ise yükseldi. 6 Mart’ta muhalefet hareketi Sosyalist Alternatif ve diğer aktivistler tarafından ilan edilen protestolar, ülke genelinde binlerce insanı bir araya getirdi ve 5.000 kişinin gözaltına alınmasıyla Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana tek bir günde en yüksek gözaltı sayısı oldu. Bazı polis departmanlarında, protestocuların haklarının yasal olarak ihlal edilmesi şöyle dursun, gaddarlık ve şiddet vakaları bile rapor edildi. En yankı uyandıran olay, protestolara katılan birkaç feminist eylemcinin dövüldüğü Moskova’nın Brateyevo bölgesindeki polis departmanında yaşandı. Cesur genç kadınlardan biri, işkenceyi telefonundaki bir teybe kaydetmeyi başardı. Bu ürkütücü ses, yalnızca bir suçun kanıtı olarak değil, aynı zamanda polislerin, örneğin, ‘Putin bize onları [protestocuları] dövünmemizi söyledi’ şeklinde yaptıkları yorumlar nedeniyle de dikkat çekicidir.

Mart ayında yeni sansür yasaları uygulamaya konuldu. Ruslar artık ‘özel operasyonu’ alenen kınamaktan veya bu konuda ‘kasten yanlış’ bilgi yaymaktan beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Bu gerçek, savaş karşıtı kitlesel protestoların sona ermesine büyük ölçüde katkıda bulundu. Ancak, pek çok Rus’un savaşı tek başına protesto etmesini engellemedi. Rusya’daki muhalefet hareketinde protestoculara yönelik suçlamaların saçmalığıyla alay etmek uzun süredir devam eden bir gelenek. Örneğin 2019 Moskova protestoları sırasında birkaç vatandaş plastik bardak ve şişe atarak polislere zarar vermekle suçlanırken, 2022’de başka tür vakalar da var: birçok kişi savaş karşıtı olmak yerine boş kağıt parçalarını tutmaktan gözaltına alındı.

Gerçekten de, pek çok insan, böyle bir eylemin polis tarafından yasa dışı kabul edilip edilmeyeceğini test etmek amacıyla, gözcülük yapmayı kışkırtıcı performanslara dönüştürüyor gibi görünüyor. Nazizmi fethettiğini iddia eden bir ülkenin yetkilileri, en zararsız sloganları yasaklıyor: ‘Faşizm geçmeyecek’, ‘Faşizme hayır’, ‘Nazizme hayır‘, ‘Ben barıştan yanayım’. Aynısı, protestocular tarafından atılan en popüler ‘Savaşa hayır’ (Нет войне) sloganı ve hatta Rusça ‘Savaşa hayır’ ifadesini oluşturan iki kelimenin yerini şu satırlarla değiştirdiği posterler için de geçerlidir. Hükümetin ‘savaş’ kelimesinin kullanımını resmen ‘özel askeri operasyon’ olarak adlandırılması nedeniyle yasakladığı gerçeğine ilişkin alaycı bir açıklama. Bir video, bir heykelin kaidesine karda yazılan ‘Savaşa hayır’ yazısını ayağıyla tembelce silen bir polisi gösteriyor. Bunu yazan bir kişiye ‘kar örtüsü kaldırılarak granit yazıt’ cezası verildi ancak ceza daha sonra iptal edildi.

İnsanların yasadışı olup olmadığını test etmeye çalıştığı diğer nesneler, Leo Tolstoy’un ‘Savaş ve Barış’ının bir kopyası, adında Rusça ‘barış’ (мир) kelimesi bulunan Rus markası Мираторг’dan bir et paketi ve bir banka kartıydı. Rus devleti tarafından organize edilen bir ödeme sisteminden Мир. Birkaç idari dava daha sonra reddedildi; örneğin, Orwell’in ‘1984’ünden alıntı yapan bir kişi suçlama olmaksızın serbest bırakıldı. Ancak Putin’in 2021’de yaptığı savaş karşıtı konuşmasından bir alıntı, bir St. Petersburg vatandaşına 30 bin rubleye mal oldu.

Bazı vakalar o kadar absürttür ki. Bir Yekaterinburg vatandaşı, şehirden geçerken protestocuları desteklemek için sinyal verdiği için tutuklandı. Diğer şehirlerde, protestolara ‘sessiz desteği ifade ettikleri‘, yakınlarda durdukları veya’görünmez savaş karşıtı afişler tuttukları‘ için insanlar para cezasına çarptırıldı – evet, bunlar polis protokollerinden gerçek alıntılar.

Bununla birlikte, bazı eylemler ilginç performanslara, daha az ve daha çok umutsuzluk jestlerine benziyor. Moskovalı bir genç, zarar vermeyen bir şişe Molotof kokteyli fırlattığı için iki yıl hapis cezasına çarptırıldı, Moskovalı bir filozof, şehir merkezinde Molotof ile OMON minibüsünü ateşe verdikten sonra müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Erkekler 6 Mart’taki protestolar sırasında böyle bir minibüsü ateşe vermeye teşebbüsten yargılanıyor. Krasnodar’da genç bir adam, bir şehir meydanının ortasındaki bir kanepeyi çekip ateşe vermek ve asfalta ‘KÖTÜ’ yazmaktan gözaltına alındı. Bunu, kuşatılmış bir Ukrayna şehri olan Mariupol’dan gelen kız arkadaşı yüzünden yaptığını açıkladı – işgalin başlangıcından beri ona ulaşamadı.

Bazıları daha da ileri gider ve kanlı bir savaşta sembolik bir öfke eyleminde kendilerine zarar verir. St. Petersburg’dan bir başka ürkütücü performansta genç bir aktivist, boynuna bir ip geçirip kalabalık bir caddede kendisini bir çite kelepçeledi. Sadece birkaç gün önce, Yekaterinburg’lu bir aktivist elinde savaş karşıtı bir posterle, kelimenin tam anlamıyla, önceden kendi ağzını dikmiş olarak, eylem yaptı. İddiaya göre zorla bir psikiyatri koğuşuna gönderildi.

—–

Rusya’da kitlesel protestolar yasadışı olsa da, birçok cesur insan, Ukrayna ile devam eden savaşta muhalefetini ifade etmek için baskı ve sansür yoluyla savaşıyor. Hareketimizin koordinatörleri ve gönüllülerinden bazıları protesto gösterilerine katıldı, gözaltına alındı ​​ve para cezasına çarptırıldı. Bu vaka listesi, alt tarafı herhangi bir Rus tarafından bile tam olarak görülemeyen buzdağının sadece görünen kısmıdır. Gelecek haber bültenlerinde, televizyon ünlülerinin, üniversite profesörlerinin ve okul öğretmenlerinin, yaşlıların ve gençlerin, feminist aktivistlerin, kültür işçilerinin ve iş adamlarının Ukrayna ile savaşı nasıl protesto ettikleri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ve elbette, sıradan insanların kentsel aktivizmi konusu hiç bitmedi.

Lütfen bu bülteni güvendiğiniz savaş karşıtı ve anti-militarist örgütlere yayın. Bültenimiz Rusya’daki savaş karşıtı hareketler hakkında yazmanıza yardımcı olursa mutlu oluruz, ancak lütfen bize kamuya açık bilgi kaynağı olarak atıfta bulunmayın, ‘insan hakları aktivistleri’ veya ‘pasifistler’ gibi ifadeler kullanmanızı tercih ederiz. Güvenliğimiz konusunda endişeliyiz ve reklam peşinde değiliz. Haberlerimizi Facebook veya Telegram‘dan takip edebilirsiniz .

Not: 7-9 Mayıs’ta bu metni yazarken, gençlik demokratik hareketi Vesna’nın (Весна) aktivistleri, bağımsız bir İnternet kuruluşu olan SOTA’nın gazetecileri ve sıradan vatandaşlar da dahil olmak üzere diğer birçok insan büyük Rus şehirlerinde gözaltında tutuluyor. Güya, bu tutuklama dalgası ve yeni ceza davaları, Rus makamları tarafından savaş yanlısı propagandada kullanılan 9 Mayıs Rusya Zafer Bayramı’nda yeni savaş karşıtı performans planlarıyla bağlantılı. Savaş karşıtı bir pozisyonu ifade ettiği için gözaltına alınan ve yargılananların yanındayız. Hikayeleri bir sonraki mektupta daha ayrıntılı olarak anlatılacak.

Vicdani Retçilerin Hareketi

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org