Rusya’ya Çağrı: Savaşa katılmayı reddeden ve Ukrayna’nın Rus kontrolündeki bölgelerinde yasa dışı olarak alıkonulan herkesi serbest bırakın!

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Connection eV (Almanya), International Fellowship of Reconciliation (IFOR) ve War Resisters’ International (WRI), Rus yetkililer tarafından bildirilen çok sayıda askerin ve seferber edilmiş sivilin gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor.

ORTAK BASIN BÜLTENİ: Rusya: Savaşa katılmaya karşı çıkan ve Ukrayna’nın Rus kontrolündeki bölgelerinde yasa dışı bir şekilde alıkonulan herkesi serbest bırakın

ORTAK BASIN BÜLTENİ

28 Mart 2023
Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Connection eV (Almanya), International Fellowship of Reconciliation (IFOR) ve War Resisters’ International (WRI), Ukrayna’nın Rus kontrolündeki bölgelerindeki bir dizi merkezde, Rus yetkililer tarafından bildirilen çok sayıda askerin ve seferber edilmiş sivilin gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor, çünkü savaşa katılmayı reddediyorlar. Rus makamlarının gözaltına alınanları cepheye dönmeye zorlamak için tehdit, psikolojik taciz ve işkence kullandığı bildiriliyor.

VESNA‘ya (Движение Весна) göre , “gazeteciler, akrabalarına göre 600’den fazla kişinin tutulduğu bu tür 13 hapishanenin varlığını doğrulayabildi: 1. Luhansk eyaleti Zaytseva; 2. Zavitne Bazhanya, Donetsk eyaleti; 3. Dokuchayevsk, Donetsk eyaleti; 4. Perevalsk, Luhansk eyaleti; 5. Rubezhnoy, Luhansk eyaleti; 6. Kremennaya, Luhansk eyaleti; 7. Staromlynovk, Donetsk eyaleti; 8. Starobelsk, Luhansk eyaleti; 9. Golubovka, Luhansk eyaleti; 10. Bryank, Luhansk eyaleti; 11. Novtroitsk, Donetsk eyaleti; 12. Makarovo, Luhansk eyaleti; 13. Amvrosivsk, Donetsk eyaleti.”

Bu cezaevlerinde yapılan tutukluluklar hukuka aykırıdır, herhangi bir mahkeme kararına dayanmaz. Uluslararası Sözleşme’nin 18. maddesinde güvence altına alınan düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkının kullanılma girişimlerinin bir sonucu olarak, “özel askeri harekat”a katılmayı vicdani gerekçelerle reddetmeye dayanmaları bakımından da keyfidirler. Medeni ve Siyasi Haklar (ayrıca Rusya Anayasasının 28 ve 59. Maddeleri) ve dolayısıyla bu Sözleşmenin 9. Maddesinin de ihlalini oluşturmaktadır.

Buna ek olarak, VESNA’ya göre, “harekete geçen siviller korkunç koşullarda tutuluyor: işkence ve infazla tehdit ediliyorlar, tıbbi yardımdan ve gıdadan yoksun bırakılıyorlar. Bu şekilde Rus makamları, gerekli eğitimi ve temel malzemeleri almamış olmalarına rağmen onları cepheye dönmeye zorlamaya çalışıyor.”

Başlıca batı medyası ve bağımsız Rus medyası aylardır Ukrayna’daki “özel askeri operasyona” katılmaya devam etmeyi reddeden Rus askerlerinin gözaltına alındığını bildiriyor.

Dört örgüt, “Rusya, yasadışı gözaltılara son verin! Ukrayna’da hapsedilen vicdani retçileri serbest bırakın ”, soruşturma komitesi başkanı Alexander Bastrykin ve Rus Ordusu Yüksek Komutanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus makamlarından şunları talep ediyor:

* Dahili tutsaklık vakalarıyla ilgili tüm raporları kontrol edin ve Rus askeri personelinin yasadışı olarak tutuklanmasından sorumlu olanları belirleyin;
* Gözaltına alınan askeri personelin kişisel verilerini, yerlerini ve sağlık durumlarını tespit etmek;
* Gözaltındaki askeri personelin hayatını ve sağlığını korumak ve serbest bırakmak için acil önlemler almak;
* Gözaltındaki askeri personelin askerlik hizmetini alternatif sivil hizmetle değiştirme konusundaki anayasal hakkının uygulanması için önlemler almak;
* Gelecekte bu tür yasadışı cezaevlerinin örgütlenmesini önlemek için önlemler alın.

Örgütler, savaşa devam etmeyi reddetme nedenleri arasında vicdani nedenleri öne süren askerlerin uluslararası hukuka göre vicdani retçi sayılması gerektiğini belirtiyor. Ukrayna savaşına özel olarak karşı çıkanlar, kendi kendini tanımlamış olsun ya da olmasın, vicdani retçi olarak kabul ediliyor.

EBCO’dan Alexia Tsouni bugün yaptığı açıklamada, “Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin 18. ICCPR’nin 4.2. Maddesine göre, vicdani retçilerin hapsedilmesi yasadışıdır, tüm bu vicdani retçiler vicdan mahkumlarıdır ve derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmaları gerekir” dedi.

Connection eV’den Rudi Friedrich, “Rus hükümetine, savaş zamanı da dahil olmak üzere askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını Avrupa ve uluslararası standartlara tamamen uygun şekilde koruması gerektiğini hatırlatıyoruz” diye ekledi.

IFOR’dan Zaira Zafarana, “Rus makamlarına, uluslararası standartlar kapsamında askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkının, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ve AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR)’nin yanı sıra OHCHR tarafından açıkça tanındığı üzere, silahlı kuvvetlerin profesyonel mensupları için olduğu kadar askere alınanlar için de geçerli olduğunu hatırlatırız” dedi.

WRI’den Semih Sapmaz, “İtiraz hakkı, güç kullanımının bazı durumlarda haklı olup bazı durumlarda haklı olmadığına inanan seçici retçiler için de geçerlidir” diye belirtti.

Dört örgüt, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) Başkanı Alan Mitchell’in “Rus makamlarının, hukuken özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilere yönelik işkence ve diğer kötü muamele biçimlerini önlemek için, Rusya Federasyonu topraklarında veya Rusya Federasyonu’nun etkin bir şekilde kontrol ettiği Ukrayna topraklarındaki infaz kurumları, hapishaneler, askeri gözaltı tesisleri, psikiyatri hastaneleri, sosyal bakım kurumları ve diğer özgürlükten yoksun bırakma yerlerinde etkili adımlar atması gerektiğine dikkat çekiyor.

Örgütler, her iki tarafın ordularına zorla ve hatta şiddetle askere alınma olaylarının yanı sıra vicdani retçiler, asker kaçakları ve şiddet içermeyen savaş karşıtı protestoculara yönelik tüm zulüm vakalarını kınıyor.

VESNA dilekçesini buradan imzalayın: https://www.change.org/p/russia-stop-illegal-detention-release-conscientious-objectors-jailed-in-ukraine

#ObjectWarCampaign’ı destekleyin : Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna: Askerlik hizmetini terk edenler ve vicdani retçiler için koruma ve sığınma

İrtibat kişileri :

Alexia Tsouni, Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), [email protected] , www.ebco-beoc.org (İngilizce, Yunanca)
Rudi Friedrich, Connection eV, [email protected] , www.Connection-eV.org (İngilizce, Almanca)
Zaira Zafarana, Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR), [email protected] , www.ifor.org (İngilizce, İtalyanca)
Semih Sapmaz, Uluslararası Savaş Direnişçileri (WRI), [email protected] , www.wri-irg.org (İngilizce, Türkçe)

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org