Safranbolu’da cadde ve sokaklara “yerli ve milli” silahların isimleri verildi

Karabük’ün tarihi evleriyle ünlü ilçesi Safranbolu’da belediye meclisi, cadde ve sokak isimlerini, TSK’nın Afrin’e yönelik operasyonda kullandığı yerli silahların isimleriyle (Atak, Cirit, Altay, Bayraktar, Anka gibi) değiştirme kararı aldı.

Cadde ve sokaklara Afrin’de kullanılan silahların adı verildi

12 mart 2018 – 11:31
Safranbolu’da cadde ve sokaklara tank, helikopter, roket ve insansız hava araçlarının isimleri verildi

HABER MERKEZİ – Karabük’ün tarihi evleriyle ünlü ilçesi Safranbolu’da belediye meclisi, cadde ve sokak isimlerini, TSK’nın Afrin’e yönelik operasyonda kullandığı yerli silahların isimleriyle değiştirme kararı aldı. İlçedeki cadde ve sokakların isimleri, Atak, Cirit, Altay, Bayraktar, Anka gibi tank, helikopter, roket ve insansız hava araçlarının isimleriyle değiştirilmeye başlandı.

ATAK, ALTAY, ANKA…

CNN’de yer alan habere göre Safranbolu Belediye Meclisi’nce alınan kararla Bostanbükü köyünden belediye sınırlarına alınan mahallelerdeki cadde ve sokakların isimleri değiştirildi. Yıldız Caddesi’nin adı Zeytin Dalı Caddesi, Cami Sokak’ın adı Atak Sokak, Değirmen Sokak’ın adı Cirit Sokak, Kaya Sokak’ın adı Altay Sokak, Lale Sokak’ın adı Bayraktar Sokak, Vatan Sokak’ın adı ise Anka Sokak olarak yeniden isimlendirildi. Karar, belediye meclisinden oy birliğiyle kabul edildi.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, belediye sınırlarına dahil olan mahallelerin cadde ve sokaklarının isimlerinin ‘Zeytin Dalı Harekatı’ndan esinlenilerek, değiştirildiğini söyledi. Harekatta kullanılan yerli silahların isimlerinin cadde ve sokaklara verildiğini belirten Ürkmezer, “Safranbolu Belediye Meclisi’nin aldığı kararla mevzuat gereği Bostanbükü köyü sınırları içindeyken daha sonradan Safranbolu Belediyesi Musalla Mahallesi’ne dahil edilen mükerrer cadde ve sokak isimlerinin Safranbolu merkezi dahilindeki bazı mahalle ve cadde isimleri ile aynı olması nedeniyle değiştirildi. Bu isimler de ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ndan ve milli silahlarımızdan esinlenerek verildi” dedi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org