Savaş bio-çeşitliği tehdit ediyor: Salgın riski var

Kürdistan’da yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan savaşın diğer canlı türlerini de tehdit ettiğini söyleyen Amed Ekoloji Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Gültekin Aydeniz, salgın hastalıkların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

2016-05-03
WAN (DİHA) – Kürdistan’da yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan savaşın diğer canlı türlerini de tehdit ettiğini söyleyen Amed Ekoloji Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Gültekin Aydeniz, salgın hastalıkların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

AKP’nin Kürdistan’da yürüttüğü savaş nedeniyle 8 ayda yüzlerce insan yaşamı yitirdi. Savaş insanlar kadar diğer canlıların da yok olmasına sebep oluyor. Diğer canlıları da yok eden saldırılar, özellikle yayla yasakları nedeniyle suni yem verilen hayvanların doğal alana çıkmaması bio-çeşitliliği tehdit ediyor. Amed Ekoloji Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Gültekin Aydeniz, bölgedeki savaş ve yasakların bio-çeşitliliği zarar verdiğini belirterek, savaşın tüm canlı yaşamını tehdit ettiğini vurguladı.

Savaşın yıkıcı etkisi nedeniyle kentlerde insanlarla iç içe yaşayan hayvanların da ciddi anlamda zarar gördüğünü söyleyen Aydeniz, “Aslında savaş kent yaşamı içinde hepimizi tehdit edecek, bir başka sorunla da karşı karşıya kalacağız. Mesela savaş nedeniyle soyları tükenme olasılığı olan kedilerin yok olması, fare gibi sürüngenlerin sayısını arttıracak ve bu gelecekte tüm yaşamı tehdit edecek” uyarısında bulundu. Savaş nedeniyle canlı yaşamını tehdit eden bir başka durumun da salgın hastalıklar olduğuna dikkat çeken Aydemir, “Bununla birlikte savaş birçok hastalığı da beraberinde getirecek. Mesela veba hastalığı. Bu gibi taşıyıcı hastalıkların toplum katmanına farklı şekilde yayılması tehditler arasında” ifadelerini kullandı.

Sur’da Kuşbazlık yok oldu

Sur’da halk arasında kuşbazlık olarak bilinen güvercin besleyicilerinin yaşanan talandan kaynaklı neredeyse bitme noktasına geldiğini belirten Aydeniz, “Bir kültür yok oldu. Bu anlamda ve özellikle bazı hayvanların sokak hayvanlarının yavrulama dönemi, yavrularını büyütme dönemi tamamen sekteye uğradı ya da yeni doğan tüm yavrular ne yazık ki gözlerini dünyaya açar açmaz yaşamları son buldu” şeklinde konuştu.

Canlı yaşamına duyarlılık çağrısı

Kürdistan’daki yayla yasaklarına da değinen Aydeniz, “Özellikle içerde tutsak kalan hayvanlarda bir iç daralma yaşanır ve birçoğu hayatını kaybeder” uyarısında bulundu. Canlı yaşamının korunması için duyarlılık çağrısı yapan Aydeniz, “Yerel yönetimlerin, yöneticilerin, sivil toplum örgütlerinin ve bu konudaki tüm halkı bu konuda duyarlı bir hale getiren ve işleyen bir mekanizmaya dönüştürmek gerekiyor” dedi.

(öz-fb/rk/kk)
http://www.bestanuce9.xyz/264276/savas-bio-cesitligi-tehdit-ediyor-salgin-riski-var&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org