HDP, TSK’nın Yaktığı, Devletin Söndürmediği Şırnak’taki Orman Yangınını Meclise Taşıdı

HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cudı Dağı’da askerlerin attığı top atışı ile meydana gelen yangını Meclis gündemine taşıyarak yangına neden olan, müdahale etmeyen kişiler hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığnı, neden helikopter gönderilmediğini sordu.

Sarıyıldız: Neden Yangın Söndürme Helikopteri Yok

HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cudı Dağı’da askerlerin attığı top atışı ile meydana gelen yangını Meclis gündemine taşıyarak yangına neden olan, müdahale etmeyen kişiler hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığnı, neden helikopter gönderilmediğini sordu.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 20 Temmuz 2015, Pazartesi 11:21
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cudı Dağı’nda askerlerin attığı top atışı ile meydana gelen yangını Meclis gündemine taşıdı.

Sarılyıldız, yangına neden olan, müdahale etmeyen kişiler hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığnı, neden helikopter gönderilmediğini sordu.

Ciner iddiası doğru mu?

Yangının çıktığı bölgenin yakınında Ciner Grubu’nun santrallerine ait kömür ocakları bulunduğunu hatırlatan Sarılyıldız, “Giderek büyüyen santrale yeni kömür havzalarının açılması için ormanlık alanların askerler eli ile yakıldığı yönündeki vahim iddia doğru mudur?” diye sordu.

Ağaçlar yandı, onbinlerce canlı öldü

Sarıyıldız, 15 Temmuz’da Silopi İlçesi’ne bağlı Çalışkan Beldesi’nde bulunan Çalışkan Hudut Taburu’ndan Aksu ve Damlaca köyleri kırsallarına atılan havan topları sonrasında çıkan yangının yüzlerce hektarlık alanı küle dönüştürdüğünü hatırlatarak Şırnak Valiliği ve Şırnak Orman İl Müdürlüğü’nün yangın söndürme çalışmalarına müdahale etmemesi nedeni ile yangının kısa sürede geniş bir alana yayıldığını belirtti.

“Bitki ve hayvan popülasyonu açısından oldukça zengin olan Cudi Dağı’nda çıkan bu yangın büyük bir doğa katliamına sebebiyet vermiştir. Silopi Belediyesi, Görümlü Belde Belediyesi ve yurttaşların müdahalesi sonucu kontrol altınan alınan yangın sırasında başta meşe, palamut, menengiç ağaçları olmak üzere çok sayıda ağaç yanarken, yılan, kertenkele, kaplumbağa, çekirge gibi onbinlerce canlı da telef oldu.”

Çifte standart var

Sarılyıldız, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde devletin askeri operasyonları ve top atışlarının bölgenin ekosistemi üzerinde yıkıcı ve silinmez izler bıraktığı gibi tabii ve kültürel mirasın da yok edilmesine neden olduğunu belirterek “kolluk güçlerinin insanları göçe zorlayan, doğayı tahrip eden ekolojik yıkımının önüne derhal geçilmelidir” dedi.

Türkiye’nin batısında çıkan orman yangınlarında bütün imkânlarını seferber eden devlet yetkililerinin Kürt illerinde yaşanan orman yangınlarına karşı duyarsız kaldığını ifade eden Sarıyıldız, çifte standart tutumun terk edilmesini talep etti.

Neden helikopter gönderilmedi?

Sarılyıldız Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

* Anayasanın 169.maddesinin 3. Fıkrasında ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemeyeceği ifade edilmektedir. Cudi Dağı’nda yüzlerce hektarlık alanın ve binlerce canlının yanmasına neden olan Çalışkan Hudut Taburu’ndaki askeri yetkililer hakkında Anayasa’nın 169.maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır?

* Yangına müdahale etmeyerek büyük bir doğa katliamının yaşanmasında mesuliyeti olan Şırnak Valiliği ve Şırnak Orman İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında herhangi bir idari işlem ya da soruşturma başlatılmış mıdır?

* Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yangın başladıktan ne kadar süre sonra olay yerine intikal etmiştir?

* Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile yaptığı telefon görüşmesinde olay yerine yangın söndürme helikopterinin gönderileceği söylenmesine rağmen, neden söz konusu helikopter gönderilmemiştir?

* Son 12 yılda Şırnak ili sınırları içinde çıkan orman yangınları sonucu ormanlık alan vasfını yitiren alan kaç hektardır?

* Yangının çıktığı bölgenin hemen yakınında Ciner Grubu’nun santrallerine ait kömür ocakları bulunmaktadır. Giderek büyüyen santrale yeni kömür havzalarının açılması için ormanlık alanların askerler eli ile yakıldığı yönündeki vahim iddia doğru mudur?

* AKP Hükümeti Döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kaç orman yangını meydana gelmiştir? Bu yangınlar sonucunda kaç hektarlık orman kül olmuştur? Yaşanan bu yangınlardan kaçı kolluk güçlerinin top ve mermi atışları ile yaşanmıştır? Bu nedenle görevden el çektirilen ya da hakkında soruşturma açılan kaç kolluk görevlisi bulunmaktadır?

* Türkiye’de orman yangınlarına müdahale etmek üzere kaç adet yangın söndürme helikopteri ve kaç adet yangın söndürme uçağı bulunmaktadır?

* Sürekli yaşanan orman yangınlarına rağmen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde neden yangın söndürme helikopterleri ve yangın söndürme uçakları bulunmamaktadır? (NV)

http://www.bianet.org/bianet/toplum/166114-sariyildiz-neden-yangin-sondurme-helikopteri-yok?bia_source=rss

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org