Dersimliler: “Askeri operasyonlarla ormanlarımız yakılıyor”

Dersim coğrafyası, ‘güvenlik’ gerekçesiyle yapılan ve yapılması planlanan baraj HES projelerinin tehdidi yetmezmiş gibi bir de artık sistematik hal alan orman yangınlarıyla tahrip ediliyor.

‘Dersimlilerin yüreği yanıyor; sessiz kalmayın!’

Dersim ve çevre örgütleri, devletin çıkardığı orman yangınlarına karşı dayanışma çağrısında bulundu. Örgütler, devlete de “operasyonları durdur” diye seslendi.

ANF HABER MERKEZİ Cuma, 11 Ağu 2017
Dersim ve çevre örgütleri, Türk devletinin bilinçli olarak çıkardığı orman yangınlarına ilişkin bugün ortak yazılı açıklama yaptı.

“Bir kez daha başlatılan askeri operasyonlarla birçok noktada zamandaş olarak ormanlarımız yakılıyor” diye başlayan açıklamada, “Öncekilerde olduğu gibi devletin güvenlik güçleri Dersimlilerin yangınları söndürmeye gitmesini engelliyor. Dersim coğrafyası, ‘güvenlik’ gerekçesiyle yapılan ve yapılması planlanan baraj HES projelerinin tehdidi yetmezmiş gibi bir de artık sistematik hal alan orman yangınlarıyla tahrip ediliyor. Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim’i öldürüyorlar” denildi.

‘EKOSİSTEM TÜKENİYOR’

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu yangınlarla Dersim sadece insanlar için yaşanılamaz hale getirilmekle kalmıyor, aynı zamanda hayvanların yaşam alanı ve hakları yanı sıra pek çok endemik bitki türü de yok ediliyor. Bu kapsamda Pülümür ilçesinde bulunan Meçi, Rabat Tepesi karşısındaki Mezra Köyü, Uzun Evler Mahallesi ve Kaymaz Tepe, Dere Boyu köyü civarı, Hozat’ın Boydaş mevkii ve Ali Boğazı bölgeleri, Dersim’in Nazimiye ilçelerinde ve merkeze bağlı Sarıtaş, Doğantaş mevkileri, keza Ovacık ilçesi ve Elazığ Karakoçan’da çıkartılan bu sistematik orman yangınlarında çok yönlü bir felaket yaşanıyor. Ayrıca Gabar ve Cudi’de 7 Ağustos’tan beri yanıyor.”

Yangınlarla ilgili bilgilerin yer aldığı açıklamada, “Her çatışmanın ya da operasyonun ardından sürekli orman yangınları çıkarılarak sözde ‘terörle mücadele’ edildiği ileri sürülüyor. Oysa yapılan şey, Anadolu’nun binlerce yılda oluşmuş olan bu önemli orman ekosisteminin tükenmesine yol açacaktır. Biz Dersimliler olarak orman yakmakla hiçbir sorunun, hele ki toplumsal sorunların çözülmeyeceğini çok iyi bilmekteyiz. Çözüm, kendi doğasını tahrip edecek denli büyük bir akıl tutulmasıyla sosyolojik gerçeklerle savaşma inadını sürdürmek değil, barışı ve evrensel hukuku sağlamaktır. Ancak barış ve hukukla uyuşmaz hayallerini Türkiye’ye dayatanlar tam aksini yapıyor” diye kaydedildi.

‘OPERASYONLAR DURDURULSUN’

Açıklamada şu taleplerde bulunuldu: “Gerilim politikalarının, doğanın tahribinin, inançsal ve etnik asimilasyonun ve operasyoncu siyaset tarzının derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Orman yakmalara, köy boşaltmalara, barajlara, HES’lere, ormanların ev sahibi hayvanların kovulmasına HAYIR diyor ve tüm Türkiye’den bu konularda dayanışma istiyoruz. Çünkü Dersim Türkiye’nin bütünü, geleceğinin aynasıdır!”

İMZACILAR

Metinde imzası bulunan kurumlar şunlar:

DEDEF (adına) Munzur Koruma Kurulu, KARDEF (adına) Peri suyu Koruma Platformu, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu, Demokratik Alevi Dernekleri, Demokratik Yöre Dernekleri Koordinasyonu, Munzur Çevre Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Dersim Araştırmalar Merkezi, HDK Ekoloji Meclisi, Yeşil Öfke Ekoloji Meclisi, Senoz Vadisi Koruma Platformu, Kayder

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org