Savaş Karşıtı ve Vicdani Retçilerden imza kampanyası

“Bu çağrı, ‘tek başımayım, ne yapabilirim’ diyen herkesedir; bilin, yalnız değilsiniz. Savaşa karşı olan, ama sesi bastırılmış milyonlarız. “

Savaş Karşıtı ve Vicdani Retçilerden imza kampanyası

Savaş Karşıtları ve Vicdani Retçiler, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı harekata karşı imza kampanyası başlatarak, herkese alanlarda olma çağrısı yaptı.

Bir grup Savaş Karşıtları ve Vicdani Retçiler, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna ilişkin imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası için hazırlanan metinde, “Savaşın insanlığa ve yaşama karşı işlenmiş şüphesiz en büyük suç olduğunu düşünüyoruz. Birkaç ay önce devletin ayrıştırıcı, ötekileştirici ve saldırgan tavrını eleştirenler, her şeyin güzel olacağını söyleyenler ise iktidar ve iktidar ortakları ile beraber tezkereye, ‘içi yana yana’ ‘evet’ dediklerini söylemektedirler. Savaş olgusunun vurucu etkisini halkın üzerinde yok etmek için kelime oyunlarına başvuran T.C. hükümeti ve hükümet ortakları hepimizin göz pınarlarından akacak yaşları düşünmeden ‘Barış Pınarı’ operasyonu için tezkereye ‘evet’ dediler” denildi.

‘Mücadele etmeliyiz’

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi: “Yoksul halkların çocuklarının canlarını hiçe sayarak hegemonik politikaları için gözünü kırpmadan Rojava’ya ve bölgeye sürenler, savaş ve işgal politikalarıyla halkların üzerindeki baskıyı arttırarak sömürü düzenlerini daha da güçlendirmek istemektedirler. Bilinmelidir ki hiçbir savaştan sağlıkla, mutlulukla dönülmez. Savaştan ya sakatlanmış ya tabutta ya da katil olarak dönülür. Doğayı, geleceği, yaşamları yok sayarak kendi çıkarları uğruna katledenlerin savaş ve işgal politikalarına karşı tüm hiçe sayılanlar olarak mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

‘Bu davet yaşamın davetidir’

Herkesi bulundukları noktalarda alanlarda olması için çağrı yapılan metinde, “Bu çağrı, ‘tek başımayım, ne yapabilirim’ diyen herkesedir; bilin, yalnız değilsiniz. Savaşa karşı olan, ama sesi bastırılmış milyonlarız. Sesimizi çıkardığımız da yanı başımızda başkalarının da olduğunu ve olacağını da görürüz. Bu davet kurdun, kuşun, toprağın, gökyüzünün davetidir. Bu davet yaşamın davetidir. Bu davet yarınların davetidir. Katılımda bulunup bu çağrıyı yükseltmek isteyenler ise [email protected] adresinden metne imza atabilir” diye kaydedildi.

Çok sayıda kişiden imza

Şuana kadar metne imza atanların isimleri ise şöyle; “Sergen Sucu, Yannis Vasilis Yaylalı, Ercan Jan Aktaş, Halil Savda, Halil Karapaşaoğlu, Burcu Seyben, Murat Kanatlı, Eren Can, Gülay Bulut, Abdurrezak İlge, Engin Sustam, Ömer Faruk Yekeş, Çağla Topaloğlu, Nazo Ülker, Münevver Azizoğlu Bazan, Cengiz Arın, Bahadır Altan, Onur Özgür, Bilgesu Sümer, Zeynep Nilgün Salmaner, Halil İbrahim Yenigün, Zehra Şenoğuz, Sultan Yaray, Eylem Çağdaş, Gülistan Yarkın, Çavlan Erengezgin, Caner Ercan, Gülay Bulut, Neşe Yasin, Bediz Yılmaz, Dilsa Deniz, Simten Coşar, Selin Çağatay, Emrah Günok, Nermin Sinar, Nurcan Çetinbaş, Zozan Yaşar, Alper Yalçın, Hilal Civil, Çağdaş Deniz Derbentli, Davita Günbay, Tuğkan Tuğ, Erman Dolmacı, Münevver Azizoğlu Bazan, Öner Öztürk, Serhat Ayebe, Miheme Porgebol, Bengül Yağıbasan, Habibe Şentürk, Mesut Coşkun, Nevra Akdemir, Hümeyra Yılmaz, Ceylan Begüm, Yıldız, Rana Gürbüz, Yücel Tekin, Tuğba Öcal, Nuri Sılay, Barış Sulu, Adnan Avcı, Nurhal Polat, Ayşegül Deveci, Ceren Şengül, Rahme Veziroğlu, Sakine Boynueğri, Gülseren Atal, Bircan Şahin, Olcay Otuç, Hüseyin Şerif Polat, Zana Aksu, Fatih Göller, Murat Karatepe, Emine Beyza Üstün, Fehim Işık, Mine Gencel Bek, Zeynep Ela Gönen, Mehmet Ugur, Tolga Tören, Fidan Eroğlu, Gözde Özdikmenli, Elif, Sandal Önal, Hüseyin Çınar Öztürk, Yasemin Seyben, Mehmet Rauf Kesi, Adnan Şahin, Egemen Kepekçi, Deniz Yonucu, Melek Zorlu, Mustafa Altıntop, Abdullah Demirbaş ve Baki Tezcan.”

JinNews

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org