Savaş konsepti genişliyor: 40 bin özel harekatçı, 280 yeni karakol

Yürürlüğe konulan 82 maddelik ‘Terörle Mücadele Eylem Planı’nda yer alan stratejiye göre; Kürt illerinden başlamak üzere Batı illerini de kapsayacak şekilde, kent merkezlerine, ilçelere özel eğitimli personelin görev yapacağı 280 karakol inşa edilecek, 2017 yılının sonuna kadar özel harekat timlerinin sayısı 40 bine çıkarılacak

18 Mart 2016
Saray-AKP iktidarı uzun süredir Kürt illerinde uygulanan savaş konseptini genişletmeyi hedefliyor. Yürürlüğe konulan 82 maddelik ‘Terörle Mücadele Eylem Planı’nda yer alan stratejiye göre; Kürt illerinden başlamak üzere Batı illerini de kapsayacak şekilde, kent merkezlerine, ilçelere özel eğitimli personelin görev yapacağı 280 karakol inşa edilecek, 2017 yılının sonuna kadar özel harekat timlerinin sayısı 40 bine çıkarılacak

64. AKP hükümeti aldığı kararla 2017 yılının sonuna doğru uygulamaya koyarak JÖH (Jandarma Özel Harekat Timleri) ve PÖH (Polis Özel Harekat Timleri) timlerinin sayısını 40 bine çıkarmayı planlıyor. Batı illerini de kapsayacak şekilde, kent merkezlerine, ilçelere özel eğitimli personelin görev yapacağı 280 karakol inşa edileceği belirtildi.

Yüksek korunaklı bu karakolların bir kısmı geçici, bir kısmı mobil, büyük bölümü ise kalıcı olacağı ifade edildi.

Halen 12 bin 500 kişilik JÖH taburları bulunuyor. Bu sayı, bu yıl içinde 13 bin 500’e, önümüzdeki yılın sonuna kadar en az 20 bine çıkarılacak. Halen sayıları 7 bin 800 olan PÖH timlerinin sayısı da 20 bine çıkarılacak. Yeni alınan 5 bin öğrenci, Aralık’ta eğitime başladı. Bu timler, Eylül’de görevbaşı yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, 4 bin özel harekat polisi almak için sınav açtı. 17. dönem mezunlarının ardından yıl içinde 4-5 bin alım daha yapılacak. Meslek içi katılımlarla 20 bin hedefine ulaşılmış olunacak.

Süreç içinde TSK’ya bağlı iç güvenlik tugaylarıyla birlikte sınır güvenliğinden sorumlu mekanize tugay ve personel sayılarının artırılması da planlandığı belirtildi.

Halen 41’i muharip olan 51 tugayda kadro doluluk oranı yüzde 55. Önümüzdeki süreçte, hem tugayların sayılarının artırılması, hem de yeni sözleşmeli er ve erbaş alımı ile personel ihtiyacının karşılanacağı ifade edildi.

Yeni kurulacak bir mekanize tugayın maliyetinin 400-450 milyon doları bulduğu göz önüne alındığında bunun biraz zaman alacağı belirtiliyor.
http://sendika10.org/2016/03/savas-konsepti-genisliyor-40-bin-ozel-harekatci-280-yeni-karakol/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org