Savaşa hazırlanan bir toplumun başka hiçbir şeye gücü yetmez – Veikka Lahtinen

İklim değişikliği ilerledikçe gelecekte daha da kötüleşen doğal afetler, gıda krizleri ve hazırlıklı olmadığımız göçmen sayıları görülecek. Savaş mantığıyla çalışan bir devlet, böyle bir duruma anlamlı bir cevap veremez

Militarizm hava sahasını yerle bir etti

6 Mart 2024
2024’teki sosyal tartışmaları takip ettiğimizde, örneğin iklim değişikliği veya eşitsizlikle mücadele gibi geniş kapsamlı güvenliğe artık yer kalmadığı görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ana odağı askeri kriz yönetimiydi. İkinci turda başkanlık için yarışan Pekka Haavisto , yeşillerin neden var olduğunu açıkça unutmuş durumda. Gazeteler sürekli manşet bombardımanıyla vatandaşları savaşa hazırlıyor ve Savunma Bakanı Antti Häkkänen rezervden ayrılmayı yasaklamak istediğini söyledi.

Finlandiya gibi bir ülke şu anda militarizme karşı çıkmak için çok sınırlı bir araç seçeneğine sahip. Uzun bir otoriter liderlik geleneğine, bir tür Kekko DNA’sına sahibiz ve ulusal kimliğimiz, savaşların görkemli yıllarını hatırlamak üzerine inşa edilmiştir. Kültürel tartışma alanı onlarca yıldır ekonomik baskı altında boğulmuş durumda ve toplumsal tartışmada yeterli bir karşı güç olarak işlev göremiyor. Siyasi ve parlamento dışı sol da sakin bir dönemden geçiyor.

Ancak bakış açısını genişletmek için bir neden olacaktır. Savaşa hazırlanan bir toplumun temelde başka hiçbir şeyi yapması mümkün değildir. Savaşın devlet mantığı her konuşmayı, aynı zamanda tüm endüstriyi ve siyaseti yakalamaktır. Savaş ekonomisine geçiş yapan Rusya’da ekonomik büyüme tamamen savaş endüstrisine dayalı, mevzuat tüm kaçış olanaklarını kapatıyor ve medya da tamamen bu tek amaca hizmet ediyor. Finlandiya böyle bir gelişmenin yakınında bile değil, ancak militarist bir atmosfere doğru atılan her adım diğer her şeyden yer kaplıyor.

İklim değişikliği ilerledikçe gelecekte daha da kötüleşen doğal afetler, gıda krizleri ve hazırlıklı olmadığımız göçmen sayıları görülecek. Savaş mantığıyla çalışan bir devlet, böyle bir duruma anlamlı bir cevap veremez; sınırlarını kapatmak, göçmenleri tekrar tehlikeye atmak, göçmenleri Avrupa dışında tutmak için diktatörlerle anlaşmalar yapmak zorunda kalır. Elbette tüm bunlar zaten Avrupa’da yapılıyor.

Militarizm her şeyden önce toplumsal tartışmayı susturur ve böylesine aptal bir ülkede buna gücümüz yetmez. Savaş ruhunun izleri altında ezilmiş gibi görünen şu anda çeşitli özgürlüklerin savunulması önem taşıyor. Silahlardan vazgeçilmesi, göçmenlerin serbest dolaşımı, nükleer silahlara karşı çıkılması ve iklim krizinin güvenlik tartışmasına yeniden dahil edilmesi her zamankinden daha önemli hedeflerdir.

Kültürel alanın mevcut siyasete ve toplumun tek kültürlü militarizmine karşı çıkmak için daha fazla kaynağa ihtiyacı olacaktır. Ancak siyasette kaynaklara karar verilir. Denklem tavuk-yumurta benzeri ve dairesel görünüyor. Çözüm beklerken çoğulcu ve özgür bir toplumu önemseyen herkes, tartışmanın perspektifini militarizmin dar bakış açısının ötesine taşımak için üzerine düşeni yapabilir.

Kaynak: ISO NRO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org