Tarih, ABD’li askerlerin direnişinin son derece etkili olabileceğini gösteriyor – Robert Fantina

ABD ve diğer ülkelerin askerleri, ABD’nin İsrail için savaşlarını ( İsrail yanlısı lobiler tarafından satın alınan ve parası ödenen Kongre üyeleri tarafından kesinlikle desteklenecek olan savaşlar ) yapmayı reddederek soykırımı sona erdirebilir ve Ortadoğu halklarının özgürleşmesini sağlayabilirler.

ABD Askerleri: Gerçekten Kayıt Olduğunuz Şey Bu mu?

13 Nisan 2024
İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yönelik soykırımının başlamasından bu yana sürekli bir tehdit olan Orta Doğu’da daha geniş bir savaş olasılığı giderek artıyor. İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğunu bombalayıp (uluslararası hukukun ihlali) üst düzey İran askeri liderlerini öldürmesinin ardından , ABD ve İsrail yüksek alarma geçti ve kaçınılmaz misillemeyi bekliyor . Bu iki ülkenin liderlerinin neden herhangi bir geri tepme olmadan başka bir ülkeyi ayrım gözetmeden bombalayabileceklerine inandıkları anlaşılmaz. İran mutlaka vatandaşlarını korumak için harekete geçecektir.

Bu nereye varacak? ABD’li yetkililer sürekli olarak ABD’nin İsrail savunmasına yönelik ‘sert’ kararlılığından söz ediyor . Bu nedenle, ABD askerlerinin İran’la ve muhtemelen Lübnan, Suriye ve Yemen’le savaşmak ve apartheid Siyonist rejimini savunmak için Orta Doğu’ya konuşlandırılma olasılığının gerçek olduğunu düşünmek mantıksız değil.

Şunu sormak gerekir: ABD askerleri bunun için mi kaydoldu? ABD’de yüksek öğrenimin maliyetinin astronomik düzeyde olması ve birçok kişinin ulaşamayacağı düzeyde olması nedeniyle, ordudaki bir görev süresinin askerlik sona erdikten sonra öğrenim ücreti için bir miktar para sağlayabileceği yönünde çok fazla konuşma yapıldı . Ve ABD genelinde şehirlerin iç kesimlerinde yaygın olan yoksulluktan kaçmaya çalışan birçok genç, orduda eğitim olanağını daha iyi bir yaşam için bilet olarak görebilir. Bu genellikle ‘yoksulluk taslağı‘ olarak anılır; Hükümetin, eğer genç yetişkin nüfusun büyük bir kısmını daha iyi bir yaşam için umutsuz tutabiliyorsa, zorunlu askerliğe ihtiyacı yok. Bu, birçok gencin kaydolduğu şeyin daha fazlası gibi görünüyor; Apartheid İsrail için ölmemek.

Ancak talihsiz gençlerin bir kısmı, çok geçmeden kendilerine zarar vermesini istemeyen, ellerinden gelse bile onlara zarar verebilecek durumda olmayan insanları öldürme emri almış bulabilirler. İsrail’i, ordusu, donanması veya hava kuvveti olmayan ve İsrail tarafından karadan, havadan ve denizden abluka altına alınan kurbanı Filistin’e karşı ‘savunacak’lar. Aslında Filistin’i veya belki de yalnızca ABD’nin onlarca yıldır şeytanlaştırmaya ve karalamaya çalıştığı İran’ı işgal etmek zorunda kalabilirler. İran halkının ABD’ye düşmanlığı mı var? Kesinlikle öyle. Unutulmamalıdır ki, 1953’te CIA, demokratik olarak seçilmiş Başbakan Muhammed Musaddık hükümetini devirdi ve acımasız İran Şahını hükümdar olarak atadı. Sonraki yirmi altı yıl boyunca, 1979’da ABD’nin istekleri dışında devrilene kadar İran halkına baskı yaptı. Bu devrim, ABD’nin kuruluşundan bu yana karşı çıktığı İslam Cumhuriyeti’ni kurdu. İran’ın 1798’den bu yana başka bir ülkeyi işgal etmediğini de unutmamak gerekiyor. ABD elbette aynı şeyi söyleyemez.

Peki ya Suriye, Lübnan ve Yemen? Her üç ülke de Filistin halkının haklarını destekliyor ve Lübnan ile İsrail son altı ayda birbirlerine roketler atıyor ve Yemen , Gazze halkının soykırımını protesto etmek amacıyla Kızıldeniz’deki ticareti aktif olarak sekteye uğratıyor ; bu İsrail ekonomisini olumsuz etkiliyor. O ülkelere ABD askerleri gönderilecek mi?

ABD askerleri, ABD’ye hiçbir şekilde zarar vermeyen veya onu tehdit etmeyen bir halka karşı savaşmaya gerçekten istekli ve istekli mi? Bunu yapmayı nasıl haklı gösterebilirler? Belki de onlara bunu yapmaları emredilecek denebilir. Ancak bu uluslararası hukuku göz ardı ediyor. ‘Önce İnsan Hakları’nın internet sitesinde şu ifade yer alıyor: “Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, kanunları ihlal eden emirlere uymamaları gerekmektedir. Emekli Deniz Piyadeleri Generali John Allen’ın yakın zamanda söylediği gibi: “Anayasa’yı desteklemek ve savunmak için yemin ettiğimizde… bunlardan biri, yasa dışı emirlere uymamamızı sağlamaktır.” Askeri Adaletin Tekdüzen Kuralları, üst düzey bir subayın yasal emirlerine itaat edilmesini zorunlu kıldığı gibi, verilen emrin yasa dışı olması durumunda da aynı şekilde itaatsizliği talep eder.” [1] Aynı web sitesi ayrıca şunları beyan ediyor: “Hem uluslararası hem de yerel mahkemelerin, yasa dışı emirleri yerine getiren askerleri mahkum etme konusunda sağlam bir geçmişi var. Eski Naziler sadece emirlere uyduklarını iddia ederken, bu savunma Nürnberg duruşmaları sırasında açıkça reddedildi.” [2]

ABD Hava Kuvvetleri’nin 25 yaşındaki üyesi Aaron Bushnell, 25 Şubat 2024’te Washington DC’deki İsrail büyükelçiliği önünde kendini ateşe verdi. ABD Hava Kuvvetleri’nin bir diğer üyesi Larry Herbert ise şu anda açlık çekiyor. Gazzeli çocuklar yemek yiyemezse (İsrail ve ABD tarafından açlıktan ölüyorlar) kendisinin de yemeyeceğini söyleyerek grev yaptı. Bay Bushnell protestosunun bedelini hayatıyla ödedi ve Bay Herbert’in de bunu yapması mümkün. Elbette, ABD ordusunda gerçekleri görmek için ABD propagandasının ötesine bakan tek iki ilkeli kişi bunlar değil.

Artık ABD askeri üyelerinin insan hakları ve uluslararası hukuktan yana tavır almalarının ve yabancı saldırganlığa katılmayı reddetmelerinin zamanı geldi. ABD’nin Vietnam halkına karşı savaşı sırasında Albay Robert Heinl, ‘Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde yayınlanan bir makalesinde şunları söyledi: “ABD Silahlı Kuvvetlerinin morali, disiplini ve savaşa dayanıklılığı, birkaç göze çarpan istisna dışında giderek daha düşük ve daha kötüdür. bu yüzyılın herhangi bir döneminde ve muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri tarihinde olduğundan daha fazla.

Akla gelebilecek her türlü göstergeye göre, şu anda Vietnam’da kalan ordumuz çöküşe yaklaşan bir durumda; tek tek birimler savaşmaktan kaçınıyor veya savaşmayı reddediyor, subaylarını ve astsubaylarını öldürüyor, uyuşturucu bağımlısı ve morali neredeyse isyana yanaşmıyor.” [3]

Körfez Savaşı sırasında, 16 Ağustos 1991’de Deniz Yüzbaşı. Jeff Paterson düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “‘Amerika’nın Orta Doğu’da kar ve petrol için oynadığı güç oyunlarında bir piyon olmayacağım…’ İki hafta sonra Jeff’e Suudi Arabistan’a gidecek bir askeri nakliye uçağına binmesi emredildi. ….Jeff safları bozduğunda, bir mücadele çıktı ve fiziksel olarak sıraya girmeye zorlandı. Düzen geçici olarak sağlandığında Jeff asfalta oturdu. Sonraki tüm emirleri reddettikten sonra tutuklandı ve Pearl Harbor Tugayı’na götürüldü.”[4]

Bu, memurların öldürülmesini ya da uyuşturucu kullanımını ima etmez ya da onaylamaz; ne de ABD savaş makinesine karşı direnişin kolay olduğu anlamına geliyor. Ancak tarih, askerlerin direnişinin son derece etkili olabileceğini gösteriyor. ‘Savaşçılar’ katılmayı reddederse savaş olamaz.

ABD askerlerinin ve her ulusun askerlerinin adalet, insan hakları ve uluslararası hukuk adına ilkeli bir duruş sergilemesinin zamanı geldi. İsrail ve ABD, dünyadaki her ulusun yol gösterici ilkeleri olması gereken bu üç ilkeyi dikkate almıyor. İsrail’e silah göndermeye devam eden diğer ülkeler de bu ilkeleri küçümsemektedir. Hükümet liderleri, temsil ettiklerini ve hizmet ettiklerini sandıkları kişileri dinlemedikleri için, onların insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal eden adaletsiz eylemleri, ancak kendilerini ihlal etmeleri için gönderdikleri kişiler tarafından engellenebilir: askerler. ABD ve diğer ülkelerin askerleri, ABD’nin İsrail için savaşlarını (İsrail yanlısı lobiler tarafından satın alınan ve parası ödenen Kongre üyeleri tarafından kesinlikle desteklenecek olan savaşlar) yapmayı reddederek soykırımı sona erdirebilir ve Ortadoğu halklarının özgürleşmesini sağlayabilirler. Huzur içinde yaşamak için Doğu. Yapılabilir; ama gerçekte savaşan insanlar, katılmayı reddederek bu barışı sağlayabilecek olan kişilerdir. Artık tarihin doğru tarafında durmalarının zamanı geldi.

[1] https://humanrightsfirst.org/library/fact-sheet-following-orders-is-no-defense-to-war-crimes-the-duty-to-disobey-illegal-military-orders/

[2] Aynı eser.

[3] Columbia Ansiklopedisi, 2004. Vietnam Savaşı Karşıtı Hareket. Altıncı Baskı, s. 2307.

[4] Jeff Paterson: Körfez Savaşı’na Karşı İlk Askeri Direnişçi; http:..jeff.paterson.net/pdf/jp_rsueme.pdf

Kaynak: World Beyond War

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org