Tayland: Askeri cuntayı protestoya katılan vicdani retçi “isyana teşvikten” suçlandı!

“Otoriteler tarafından zorbalığa uğramak bu sefer beni korkutmuyor. En azından ülkemiz için anlamlı bir şey yaptım. Doğrusu “sözde” aktivistlerden biri olmak beni onurlandırıyor.”

Tayland: Mücadeleciler arasındaki vicdani retçi Askeri cuntaya karşı isyana teşvikten suçlandı

27 Ocak Pazar günü barışçıl protestolarda yer alan 39 kişinin bu hafta mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Tutuklular isyana teşvik, toplumsal eylem yasağını ihlal etmekten ya da kraliyet sarayının 150 metrelik sınırları içinde eylem yapma yasağını çiğnediklerinden dolayı 2015 Toplumsal Eylem Hareketi’ne aykırı davranmaktan yargılanacak.

Şiddetsiz protestolardan iki gün sonra, Ulusal Barış ve Düzen Konseyi, aralarında bir yılı aşkın süredir Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) ile yakından çalışan vicdani retçi Netiwit Chotiphatphaisal’in de olduğu demokrasi yanlısı eylemcilere karşı polise şikayetlerde bulundu.

Kendi web sitesinde yer alan ifadesinde, Netiwit’in söyledikleriyse şöyle:

“Otoriteler tarafından zorbalığa uğramak bu sefer beni korkutmuyor. En azından ülkemiz için anlamlı bir şey yaptım. Doğrusu “sözde” aktivistlerden biri olmak beni onurlandırıyor.”

İfadenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Miting bu yılın sonunda yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesine ve askeri yönetime karşı yapılıyordu. 2014’teki askeri darbeden sonra defalarca ertelenmiş olan seçimler Kasım 2018 için planlanmıştı ancak milletvekillerinin seçim yasasını değiştirmesi sonucu Ocak veya Şubat 2019’a ertelendi. Olaylarda bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)’nün hikayelerini buradan okuyabilirsiniz.

Protestolar nadir bir muhalefet işaretiydi. Gücü eline aldığından beri ordu barışçıl ‘siyasi ‘ toplanmaları yasadışı olarak belirlemişti. Yüzlerce insan devletin askeri zihniyetine meydan okuduğu ya da sesini yükselttiği için tacize uğradı ya da hapse atıldı. Bu durum vicdani retçileri de etkiledi. Geçtiğimiz yıl Netiwit Chotiphatphaisal zorunlu askerlik için hedeflenen kişilerden olduğu için askere çağrılma kağıtları aldı ancak öğrenciliği ona geçici muafiyet tanıdığından bundan kaçınabildi.

Harekete Geçin
Dışişleri Bakanı’na buradaki taslak mailimizi kullanarak suçlamaların düşürülmesi için mail gönderebilirsiniz.

Bundan ayrı olarak ülkenizdeki Tayland Büyükelçiliği’ne de mail gönderebilirsiniz. (Listeye buradan ulaşabilirsiniz.)

Çeviri: VR

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org