Times: Türk askerleri sınırı geçmeye çalışan Suriyeli göçmenleri vuruyor

“Türk askeleri eskiden göçmenlere sınırı geçmelerinde yardımcı olurlardı, onların çantalarını taşırlardı. Ama şimdi göçmenleri vuruyorlar”

Times’ın iddiası: Türk askerleri 16 Suriyeli göçmeni vurdu

31/03/2016
Britanya’nın köklü gazetelerinden Times, Türkiye-Suriye sınırındaki güvenlik güçlerinin, sınırı geçen 16 Suriyeli göçmeni öldürdüğünü öne sürdü.

Gazetenin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı bilgiye göre Türk askerleri sınırı geçmeye çalışan üçü çocuk olmak üzere 16 Suriyeli göçmeni vurarak öldürdü.

Haberde, 6 Şubat’ta sınırın karşı yakasındaki Resulayn kasabasında çocukların öldürüldüğü bilgisine yer verilirken, 5 Mart’ta da Hatay’a bağlı Güveççi’de göçmenlerin vurularak öldürüldüğü belirtildi.

‘Sayı daha yüksek olabilir’

Gazete, Britanya’nın desteklediği Özgür Suriye Polisi’nden bir memur ve Türkiye’de yaşayan bir Suriyeli kaçakçının sayının daha yüksek olduğunu, bazı göçmenlerinse kaçırıldığını söylediğini kaydetti.

Sınırın Türkiye tarafında vurulan göçmenlerin hastaneye gitme şansına sahip olduklarını ifade eden kaçakçı, “Türk askeleri eskiden göçmenlere sınırı geçmelerinde yardımcı olurlardı, onların çantalarını taşırlardı. Ama şimdi göçmenleri vuruyorlar” diye konuştu.

AB ve Türkiye sığınmacı anlaşması imzalamıştı

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında, Türkiye’ye sığınmacılar için 6 milyar avroluk yardım vermesini öngeren bir anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi olan 20 Mart’tan itibaren Türkiye’nin Yunanistan’a kaçak yollarla geçen sığınmacıları 4 Nisan’dan itibaren geri alması kararlaştırılmıştı.

Yunanistan’dan gelecek her sığınmacı için de Türkiye’den bir Suriyeli sığınmacının AB ülkelerine yerleştirilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Almanya, ‘Türkiye göçmenler için güvensiz’ demişti

Almanya’da göçmenler ve insan hakları konusunda çalışma yapan Pro Asyl’ın yöneticisi Günter Burkhardt, Türkiye’nin göçmenler için güvenli ülke olmadığını söylemişti.

http://www.diken.com.tr/the-timesin-iddiasi-turk-askerleri-16-suriyeli-gocmeni-vurdu/

**

Af Örgütü: Türkiye binlerce mülteciyi Suriye’ye geri gönderdi – Okumak için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org