Tolga İslam: Her 12 askerden 1’i intiharı düşünüyor

Askerlerin intihar etme sebepleri üzerine araştırma konusu yapılabilecek objektif veriler olmadığını belirten İslam, kışlaların kapalı kurumlar olduğunu ve buralarda şeffaf araştırmalar yapmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Kışlada asker ölümlerini değerlendiren Asker Hakları Platformu Temsilcisi Tolga İslam, “Askerlikte kötü muameleye uğradığı iddiası ile başvuran her 12 askerden biri intiharı düşünüyor” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Aralık 2014 Perşembe, 09:37
İSTANBUL (Nur Yüce)- Asker Hakları Platformu Temsilcisi Tolga İslam, zorunlu askerlik uygulaması esnasında kışlada artan şüpheli asker ölümlerini değerlendirdi.

ETHA’ya konuşan İslam, Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre; 2012 yılında 69 asker intiharı olduğunu belirtti. 2013 yılına ilişkin resmi bir açıklama olmadığını kaydeden İslam, “Milli Savunma Bakanı’nın 2013 Aralık ortasında yaptığı açıklamaya göre ‘Şu ana kadar 59 intihar’ var” diye konuştu.

ASKERDE İNTİHAR ORANI 2.5 KAT DAHA FAZLA

Asker Hakları Platformu’nun geçtiğimiz Haziran ayında hazırlanan raporunu hatırlatan İslam, kışladaki intihar oranlarıyla sivildeki intihar oranlarını karşılaştırdıklarını ifade etti. İslam şöyle konuştu: “Genelkurmay’ın açıklamalarına göre, 2011’de zorunlu askerler arasında kaba intihar hızı yüzbinde 14. TÜİK verilerine göre ise askerlik yaş grubundaki yani 20-24 yaş erkekler arasındaki intihar oranı ise yüz binde 5.5. En iyimser tahminle 20-24 yaş grubundaki erkekler, askerde, sivildekine oranla 2.5 kat daha fazla oranda intihar ediyorlar. En iyi tahminle diyoruz. Çünkü eğer TÜİK verileri asker intiharlarını da içeriyorsa, o zaman asker ve sivil intiharları arasındaki bu makas çok daha büyüyor” dedi.

İslam, askerlerin intihar etme sebepleri üzerine araştırma konusu yapılabilecek objektif veriler olmadığını belirtti. Kışlaların kapalı kurumların olduğuna dikkat çeken İslam, buralarda şeffaf araştırmalar yapmanın mümkün olmadığını vurguladı.

HER 12 ASKERDEN BİRİ İNTİHARI DÜŞÜNÜYOR

İslam, Asker Hakları Platformu’nun yayınladığı yıllık raporlarda, intihar konusuna ayrı bir yer ayrıldığını kaydetti. İslam, kendilerine kötü muameleye uğradığı iddiası ile başvuran her 12 askerden birinin intiharı düşündüğünü aktardı. Bunun, kötü muameleye maruz kalma ile intihar arasında kuvvetli bir ilişki olabileceğine dair önemli bir gösterge olduğunu aktaran İslam, “Askerlik sisteminin emir-komuta’ya, hiyerarşiye bağlı olması ve buna karşılık gerekli kontrol mekanizmalarının kurulmamış olması önemli bir tetikleyici etken aslında militarist anlamda” dedi.

Asker hakları ve ölümleri konusunda bağımsız denetim mekanizmalarına ihtiyaç duyulduğuna işaret eden İslam, “Emir-komuta zinciri, yani askeri hiyerarşinin gerekli olduğu iddia edilebilir. Söz konusu zincirin gerekliliği ve mevcudiyeti, temel insan haklarının ve hatta askeri kanunlarda çizilmiş hukuki çerçevenin dışına çıkıldığı zamanlarda meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi aşamasında, etkili başvuru mekanizmalarının işletilmesi açısından isteksiz bir kurumsal davranış getirir. İşte tam da bu yüzden ordu gibi bu tür kapalı mekanizmaların ürettiği kötü muamelelere dair bir caydırıcılık oluşturabilmek için, diğer demokratik kurumsallaşma adımlarının yanı sıra, mutlaka etkin sivil ve bağımsız denetim mekanizmalarının mevcut olması gerekli” diye konuştu.

‘ASKER HAKLARI’NA BAŞVURUN’

Asker Hakları’nın 2011’den beri faaliyette olduğunu ifade eden İslam, zorunlu askerlik sırasında insan hakları ihlaline uğradığını düşünenlerin başvurularını kabul ettiklerini belirtti. İslam, bu başvuruların incelendiğini, ardından dilekçe haline getirilip TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na sunulduğunu kaydetti. İslam, askerliği sırasında kötü muameleye uğradığını düşünen herkesin ‘Asker Hakları Platformuna’ başvurmaları için çağrıda bulundu.

http://etha.com.tr/Haber/2014/12/18/guncel/her-12-askerden-1i-intihari-dusunuyor/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org