Torino’da ‘Militarizme Karşı Direniş: Vicdani Ret’ atölyesi gerçekleştirildi

Chalak Event ve Cas A Acmos gruplarının İtalya’nın Torino şehrinde birlikte organize ettikleri Culture Scontinale/Çanda Besinor Festivali kapsamındaki etkinlikte aktivist, vicdani retçi Ercan Jan Aktaş ve gazeteci Murat Çınar da yer aldı.

Chalak Event ve Cas A Acmos gruplarının İtalya’nın Torino şehrinde birlikte organize ettikleri Culture Scontinale/Çanda Besinor Festivali kapsamında ‘militarizme karşı direniş: Vicdani Ret’ atölyesi gerçekleştirildi.

Aktivist, vicdani retçi Ercan Jan Aktaş, gazeteci Murat Çınar ve Acmos aktivisti Fabio Nicola sunumlar gerçekleştirdiler.

Vicdani reddin aynı zamanda eril/erkek egemen militer sisteme karşı geniş bir direniş alanı oluşturduğuna dikkat çelildi.

Ercan Jan Aktaş; “Būtūn baskı ve şiddete rağmen anti-militarist mūcadele Avrupa’nın hemen hemen būtūn ūlkelerinde farklı şekillerde direniş hallerini öğreterek devam ediyor. Tūrkiye’deki anti-militristler ve de vicdani retçiler de bu mūcadelenin bir parçası olarak mūcadelelerine devam ediyorlar” dedi.

Fabio Nicola ise Cas A Acmos öznelinde anti-militarist mūcadele ve direniş örneklerinde ortaklaşa nasıl bir hayat kurduklarını anlattı.

Soru ve cevaplar ile birlikte birlikte başka nelerin yapılabileceği ūzerine tartışmalar ile program tamamlandı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org