“Türk Silahlı Kuvvetleri” vuracak, “Türk Sivil Kuvvetleri” kuracak

Akşam gazetesi’nin bugün (16 Haziran) “TSK vuracak STK kuracak” manşetiyle verdiği habere göre AKP Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Müezzinoğlu bizzat “STK”ların başkan ve yöneticileriyle görüşerek plan oluşturuyor.

TÜSİAD, MÜSİAD, Ensar, İHH: Saray’ın savaşında “Türk Sivil Kuvvetleri” devrede

16 Haziran 2016
Saray’ın Kürt illeri için “inşa ve ihya” planını Akşam gazetesi “TSK vuracak STK kuracak” manşeti ile duyurdu. “Mağdur vatandaşa” maddi destek bahanesi ile TÜSİAD, MÜSİAD gibi sermaye örgütleri, “manevi destek” bahanesi ile çocuk istismarcısı Ensar Vakfı, cihatçı destekçisi İHH gibi gerici örgütler savaş kapsamında seferber edilecek

Saray’ın savaşında tankla topla, savaş uçaklarıyla bombalanarak yerle bir edilen Kürt kentleri, yerinden edilen on binlerce insan, karargaha dönüştürülen eğitim-sağlık kurumları, yakılan insanlar, katliamlar, yargısız infazlar, sağlık hizmeti alamayan yaşlılar, okullarına devam edemeyen çocuklar… Kürt halkı Temmuz 2015’te yeniden şiddetlenen savaşın sonuçlarını böyle yaşarken savaşı sürdüren AKP savaş ittifakını bu yıkım üzerinden tahkim edecek “projeleri” ısıtmaya devam ediyor.

“TSK vuracak STK kuracak”

Akşam gazetesi bugün (16 Haziran) “TSK vuracak STK kuracak” manşetiyle verdiği haberle, savaş ittifakına dahil olan sermaye örgütleri ve dinci gerici vakıf ve örgütlerin AKP tarafından bölgede “seferber edileceğini” ilan etmiş oldu. Habere göre AKP Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Müezzinoğlu bizzat “STK”ların başkan ve yöneticileriyle görüşerek plan oluşturuyor.

“Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet’in çalışmasıyla teröristlerden temizlenen yerlerde “Türk Sivil Kuvvetleri” de devreye giriyor” denilen haberde “TOBB’dan TÜSİAD’a, TESK’ten MÜSİAD’a, TESKOMB’dan TİM’e kadar sivil toplum kuruluşları (STK), inşa ve ihya sürecinde aktif rol üstlenecek. İlk etapta, terörden evleri zarar gören, eşyaları kullanılamaz hale gelen yaklaşık 10 bin ailenin ihtiyaçları karşılanacak” ifadeleri kullanıldı.

Savaşta yıkılan yerleşim bölgelerinin sermayenin yeni değerlenme alanları olarak dönüştürülmesi ve bunun bir “inşa-ihya” harekatı olarak sunulması savaşın ilk döneminden beri gündemdeydi. Şimdi devlet terörünün dışında, Kürt coğrafyasında varlık göstermek için elinde para ve dinsel gericilik dışında bir araç olmayan AKP bu iki aracını da ittifak siyaseti üzerinden seferber etme planı yapıyor.

Ramazan 12 ayın en kullanışlısı!

Haberde, Ramazan ayının “mağduriyet gidermek” için özel olarak kullanılacağı da belirtiliyor. Buna göre Ramazan paketleri de bölgeye ulaştırılacak. Ramazan Bayramı için özellikle çocuklara bayramlık alınması ve bayram harçlığı mahiyetinde bir katkı sağlanması “üzerinde durulacak”.

AKP yüzsüzlüğü haberde çocuklara ilişkin ifadelerde bir kez daha göze batıyor. Aylardır eğitim hakkı ihlal edilen 80 çocuğun çatışmalarda yaşamını kaybettiği koşulları yaratan AKP “Terör yıkımından etkilenen çocuklar için özel projeler” geliştireceğini servis ediyor. Habere göre çocukların tatil bölgelerine götürülmesi, Batı illerine gezilerin organize edilmesi, sevdikleri sanatçılar ve sporcularla buluşmaları gibi çeşitli çalışmaların yapılması planlanıyor.

“Manevi destek” Ensar’dan

Haberde “STK’ların terörden etkilenenlerin sadece maddi ihtiyaçlarıyla yetinmeyecek. Manevi anlamda da en üst düzeyde destek verilecek” ifadesi kullanılırken bu amaçla devreye sokulacağı söylenen vakıf ve örgütlerin hepsi çocuk cinsel istismarından Suriye’deki cihatçılara destek vermeye kadar sistematik olarak suç işleyen örgütler. Haberde örgütlerin ismi şöyle sıralanıyor “İHH, Ensar Vakfı, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı gibi kuruluşlar devrede”

Sendika.Org

**

Kürtleri ‘göçertme’ planı tutmadı; AKP iktidarı panikte! – Celal Başlangıç (Haberdar)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org