Türkiye, OAC’ye de asker gönderiyor

Türkiye, Avrupa Birliği’nin Orta Afrika Cumhuriyeti için asker talebine olumlu yanıt verdi. Ancak askeri desteğin dar kapsamlı ve sınırlı olacağı öğrenildi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ne 20 Mehmetçik gidecek

ANKARA

14 Mart 2014, Cuma

 

Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın istişareleri sonrası geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen darbeden bu yana çatışmaların yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’ne (OAC) asker göndermeye prensipte yeşil ışık yakan Ankara’nın eylem planı belli oldu. A A

Edinilen bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeye 20-25 kişilik bir grup personelini gönderecek. Anti-Balaka adlı Hıristiyan milislerin Müslümanları hedef aldığı OAC’de görev yapacak askerler muharip birlik olmayacak. Bölgeye herhangi bir silah sevkiyatı yapılmayacak. Türk askerleri idari görevler alacak. Afrika’ya gidecek askerlerin seçilmesi ve hangi rütbeleri taşıyacakları da önümüzdeki günlerde belli olacak. Daha önce Türk Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığı personelinden oluşan bir heyet OAC’ye gitmiş ve kapsamlı bir rapor hazırlamıştı. Söz konusu raporda, Türkiye’nin OAC’ye gönderilecek insani yardımları organize etme, güvenlik güçlerini eğitme ve ülke içinde asayişin sağlanmasına katkı yapabileceği değerlendirilmişti.

zaman.com.tr

**

Türkiye, Orta Afrika’ya Asker Gönderiyor

12 Mart 2014 22:05
Türkiye, AB’den gelen talep üzerine iç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’ne asker gönderecek.

Türkiye, Avrupa Birliği‘nin Orta Afrika Cumhuriyeti için asker talebine olumlu yanıt verdi.
Ancak askeri desteğin dar kapsamlı ve sınırlı olacağı öğrenildi.

DETAYLAR AB İLE GÖRÜŞMEDEN SONRA BELLİ OLACAK

İç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gönderilecek askerlerin sayısı ve hangi alanda destek sağlanacağı henüz belli olmadı. Tüm bunlar Ab ile yapılacak değerlendirmeler sonrasında belli olacak.

AB, TÜRKİYE DAHİL 6 ÜLKEDEN ASKER İSTEMİŞTİ

Avrupa Birliği, aralarında Türkiye‘nin de bulunduğu 6 ülkeye mektup göndererek Orta Afrika Cumhuriyeti’ne askeri destek ve insani yardım göndermelerini istemişti. Avrupa Birliği‘nden konuyla ilgili mektup alanlar arasında Türkiye‘nin yanı sıra Kanada, Gürcistan, Norveç, Sırbistan ve Amerika Birleşik Devletleri var.

Avrupa Birliği, mektubunda bu ülkelerden yoğun çatışmalara sahne olan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne askeri ve insani yardım konusunda katkıda bulunmalarını istedi.

ORTA AFRİKA’DA ŞİDDET DİNMİYOR

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde geçen yıl başlayan şiddet olayları bir türlü dinmiyor. İntikam peşindeki Hıristiyan milisler, Müslümanlara saldırıyor.

haberler.com

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org