Türkmenistan, askerlik hizmetini reddeden Yehova Şahidini hapsetti

2018’den beri 20 Yehova Şahidi hapsedildi. 18 ila 27 yaş arasındaki erkekler iki yıl silahlı kuvvetlerde görev yapmak zorunda. Hizmetten kaçınma halinde iki yıla kadar hapisle cezalandırılıyorlar.

Bir Yehova Şahidi vicdanı ret yüzünden Türkmenistan’da hapsedildi

02/26/2020
Dini bir örgütün resmi temsilcisi RFE / RL’ye verdiği demeçte, Türkmenistan‘daki bir mahkemenin askerlik hizmetini reddetmesi (vicdanı ret) sebebiyle Yehova’nın Şahitleri topluluğunun bir takipçisini hapsetti.

Jarrod Lopez 24 Şubat’ta Türkmenistan’ın Dashoguz bölgesindeki bir mahkemenin 17 Şubat’ta Vepa Matyakubov’u zorunlu askerlik hizmetinden kaçınmaktan suçlu bulduğunu ve onu iki yıl hapse mahkum ettiğini söyledi.

Örgüte göre, 2018’den beri Türkmenistan’daki yetkililer 20 Yehova’nın Şahidini dini nedenlerle askerlik hizmetini reddettikleri için hapsediyorlar. Üç inanan dışında tüm bu insanlar zorunlu askerlik hizmetinden kaçmakla suçlandılar. Bunlardan 11’i cezaya çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Kalan dokuz kişi gözaltında.

Türkmenistan mevzuatı, 18 ila 27 yaş arasındaki erkekleri iki yıl silahlı kuvvetlerde görev yapmak zorunda bırakıyor. Hizmetten kaçınma, iki yıla kadar bir süre için özgürlükten yoksun bırakılarak cezalandırılabilir.

Vicdani ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir.

Kaynak: Gazete Haberi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org