Ukrayna, bugün (19 Ocak) hapse girmesi beklenen vicdani retçi Alekseenko’yu derhal serbest bırakmalıdır!

Ukrayna artık Avrupa Birliği’ne katılmaya aday olduğundan, AB Antlaşması’nda tanımlanan İnsan Haklarına ve askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını da içeren AB Adalet Divanı içtihatlarına saygı göstermesi gerekecektir.

Ukrayna: Vitaly Alekseenko aleyhindeki tüm suçlamaları derhal düşürün

18 OCAK 2023
Ukrayna’da, 16 Ocak 2023’te Ivano-Frankivsk Temyiz Mahkemesi, 46 yaşındaki Christian Vitaly Alekseenko’nun askere çağrıyı vicdani gerekçelerle reddettiği için mahkumiyetine yaptığı itirazı reddetti. Alekseenko Forum 18’e “Mahkemeye Ukrayna yasalarını çiğnediğimi kabul ettiğimi söyledim, ancak Tanrı’nın yasasına göre suçlu değilim” dedi. 19 Ocak’ta beklediği yazılı kararı aldığında bir yıllık hapis cezası yürürlüğe girecek ve hemen ardından cezaevine konulmasını bekliyor.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR) ve Connection eV (Almanya), vicdani retçi Vitaly Alekseenko’nun mahkumiyetini onun düşünce özgürlüğü hakkının bariz bir ihlali olarak değerlendiriyor, vicdan ve din, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 18. Maddesi kapsamında güvence altına alınmıştır ve ICCPR’nin 4.2. Maddesine göre olağanüstü hallerde askıya alınamaz.

Örgütler, Vitaly Alekseenko ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade ediyor ve Ukrayna makamlarını kendisine yöneltilen tüm suçlamaları derhal düşürmeye çağırıyor .

Örgütler, mahkumiyetinin Ukrayna’nın mevcut olağanüstü durumda vicdani ret hakkını askıya alması bağlamında gerçekleştiğinin altını çiziyor ve ilgili kararnamenin derhal geri alınması çağrısında bulunuyor.

Örgütler ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini şiddetle kınadıklarını hatırlatıyor ve askerleri düşmanlıklara katılmamaya ve tüm askerleri askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor.

Ukrayna hükümeti, Avrupa ve uluslararası standartlara ve diğerlerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından belirlenen standartlara tamamen uygun olarak, savaş zamanı da dahil olmak üzere askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını korumalıdır. Ukrayna, Avrupa Konseyi üyesidir ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı duymaya devam etmesi gerekmektedir. Ukrayna artık Avrupa Birliği’ne katılmaya aday olduğundan, AB Antlaşması’nda tanımlanan İnsan Haklarına ve askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını da içeren AB Adalet Divanı içtihatlarına saygı göstermesi gerekecektir.

Vitaly Alekseenko’nun davası hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org