Ukrayna Yüksek Mahkemesi, 3 aydır tutuklu bulunan vicdani retçi Alekseenko’yu serbest bıraktı

25 Mayıs Perşembe günü, Kiev’deki Ukrayna Yüksek Mahkemesinde yargıtay, Protestan bir Hıristiyan vicdani retçi olan Vitaly Alekseenko’nun mahkûmiyetini bozdu ve derhal hapishaneden serbest bırakılmasına ve yeniden yargılanmasına karar verdi.

ORTAK BASIN BÜLTENİ

Ukrayna Yüksek Mahkemesi vicdani retçi Vitaliy Alekseenko’yu vicdani mahkum olarak serbest bıraktı

Kiev , 26 Mayıs 2023
Dün, 25 Mayıs 2023, Kiev’deki Ukrayna Yüksek Mahkemesinde yargıtay, düşünce mahkumu Vitaly Alekseenko’nun (cezaevinden video bağlantısıyla katılan) mahkûmiyetini bozdu ve derhal hapishaneden serbest bırakılmasına ve yeniden yargılanmasına karar verdi. ilk derece mahkemesi. EBCO delegesi Derek Brett, İsviçre’den Ukrayna’ya gitti ve mahkeme duruşmasına uluslararası gözlemci olarak katıldı.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu ( EBCO), War Resisters’ International (WRI) ve Connection eV (Almanya), Ukrayna Yüksek Mahkemesi’nin vicdani retçi Vitaly Alekseenko’yu serbest bırakma kararını memnuniyetle karşılıyor ve kendisine yöneltilen suçlamaların düşürülmesi çağrısında bulunuyor .

EBCO delegesi ve EBCO’nun Avrupa’da Askerlik Hizmetinin Vicdani Ret Yıllık Raporu’nun Baş Editörü Derek Brett, “Bu sonuç, Kiev’e gittiğimde beklediğimden çok daha iyi ve bu bir dönüm noktası olabilir, ancak gerekçesini görene kadar kesin olarak bilemeyeceğiz. Ve bu arada unutmayalım ki Vitaly Alekseenko henüz özgür değil” dedi.

Ukrayna Pasifist Hareketi başkanı Yurii Sheliazhenko, “Beraat yerine yeniden yargılama kararı verilmesinden endişe duyuyoruz. Vicdani ret hakkı ihlal edilen herkesin öldürmeyi reddetme hakkını savunmak için daha yapılacak çok iş var; ancak bugün Vitaly Alekseenko’nun özgürlüğü, uluslararası sivil toplum ve barış hareketlerinin bir dizi çağrısının ardından nihayet güvence altına alındı. Bu, bazıları Ukrayna’dan çok uzakta olan, önemseyen, dua eden, harekete geçen ve desteklerini ve dayanışmalarını farklı şekillerde ifade eden binlerce insanın bir başarısıdır. Hepinize teşekkür ederim, kutlamak bizim ortak amacımızdır” diye ekledi.

Protestan bir Hıristiyan vicdani retçi olan Vitaly Alekseenko, askere çağrıyı dini vicdani gerekçelerle reddettiği için bir yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından 23 Şubat 2023’te Kolomyiska Islah Kolonisi No. 41’de hapsedildi. 18 Şubat 2023’te Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunuldu, ancak Yargıtay, 25 Mayıs 2023’te yapılacak duruşmalar sırasında cezasını ertelemeyi reddetti.

Daha fazla bilgi için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org