Ukrayna’lı Savaş Karşıtı Tutuklu Gazeteci Kotsaba’ya Destek Kampanyası

Ruslan Kotsaba 8 Şubat 2015 günü memleketi Iwano-Frankiwsk’te (Batı Ukrayna) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklanmadan kısa süre önce Cumhurbaşkanı Petro Proroschenko’ya bir video mesajı ile, “askere giderek ülkenin doğusunda yaşayan yurttaşlarına kurşun sıkmaktansa 5 yıl hapis yatmayı tercih edeceğini” ifade etmişti. Kotsaba ayrıca vatansever herkesi de askerliği reddetmeye davet etmişti.

Vicdani retçi Gazeteci Ruslan Kotsaba 8 Şubat 2015 günü memleketi Iwano-Frankiwsk’te (Batı Ukrayna) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklanmadan kısa süre önce Cumhurbaşkanı Petro Proroschenko’ya bir video mesajı ile, “askere giderek ülkenin doğusunda yaşayan yurttaşlarına kurşun sıkmaktansa 5 yıl hapis yatmayı tercih edeceğini” ifade etmişti. Kotsaba ayrıca vatansever herkesi de askerliği reddetmeye davet etmişti.

Alman gazetesi Tageszeitung’un (Taz) haberine göre Kotsaba, 2014 yılında aktivist olarak Euromaidan protestolarına destek vermişti ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Poroschenko’ya oy vermişti.

Kotsaba’nın Ukrayna ceza kanununun 111. maddesine göre vatana ihanetten yargılanması ve 12 ila 15 yıl arasında hapis cezası ile karşı karşıya kalması söz konusu. Kostaba için henüz verilmiş bir hüküm yok. Kostaba’nın mahkeme öncesi tutukluluk hali en son 26 Ocak 2016 tarihindeki duruşmaya kadar defalarca kere uzatıldı.

Kotsaba için uluslararası bir online destek kampanyası var. Kampanyanın olduğu internet sitesi, dünyanın her yerindeki savaş karşıtlarının sitedeki formlara yazdıkları birlik ve beraberlik mesajlarını kart olarak Kotsaba’ya iletiyor.

Sizde aşağıdaki linke tıklayarak kampanyaya katılabilir ve destek verebilirsiniz.

http://www.connection-ev.de/en_ruslankotsaba-form

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org