Ukraynalı vicdani retçi Ruslan Kotsaba yeniden yargılanacak, destekleyin!

20 Eylül’de yeniden yargılanacak olan Kotsaba, savaş karşıtı ifadeleri nedeniyle 524 gün tutuklu kaldı ve 2016’da usulüne uygun olarak beraat etti. Ayrıca neo-Naziler tarafından birkaç kez saldırıya uğradı ve ciddi şekilde yaralandı.

Ukraynalı pasifist Ruslan Kotsaba ile dayanışma içinde eylem çağrısı

31 AĞU 2021
Ukraynalı vicdani retçi ve gazeteci Ruslan Kotsaba, 20 Eylül’de yeniden yargılanacak. Duruşmasından önce eylemlerinizle Kotsaba’yı destekleyin!

Ukrayna Pasifist Hareketi başkanı Kotsaba, 2015 yılında yayınladığı bir videoda barış çağrısı yaptığı ifadeleri nedeniyle vatana ihanet ve askeri operasyonları engellemekle suçlanıyor. Videoda Kotsaba, Doğu Ukrayna’daki çatışma için askeri seferberliği boykot çağrısı yapıyordu.

Kotsaba, savaş karşıtı ifadeleri nedeniyle 524 gün tutuklu kaldı ve 2016’da usulüne uygun olarak beraat etti. Yeniden yargılanması, derhal sona ermesi gereken açıkça siyasi güdümlü bir zulümdür. Ayrıca neo-Naziler tarafından birkaç kez saldırıya uğradı ve ciddi şekilde yaralandı.

Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) ve Connection eV, Kotsaba’nın 20 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan bir sonraki duruşması öncesinde uluslararası eylemler çağrısında bulunuyor.

Ne yapabilirsin?
* Ukrayna Başsavcısına , kovuşturmasına son verilmesini talep eden bir mektup yazın. Buradan
ulaşabileceğiniz şablon mektubumuzu kullanabilirsiniz.
* Ülkenizdeki bir Ukrayna büyükelçiliği veya konsolosluğu önünde bir nöbet düzenleyin. Ukrayna büyükelçiliklerinin listesini burada bulabilirsiniz.
* Ülkenizdeki politikacılardan Ukrayna makamlarına ve/veya Başsavcıya bir mektup göndererek Ruslan Kotsaba’yı desteklemelerini isteyin.

Faaliyetleriniz hakkında lütfen actionruslank[email protected] adresinden bizimle iletişime geçin.

WRI, EBCO ve Connection eV, Ruslan Kotsaba ile dayanışma içindedir. Ukrayna hükümetini kovuşturmaya son vermeye ve Ukrayna Pasifist Hareketi aktivistleri de dahil olmak üzere Ukrayna’daki tüm pasifistlerin görüşlerini özgürce ifade edebilmelerini ve şiddet içermeyen faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamaya çağırıyoruz. Ayrıca Ukrayna hükümetini, Avrupa ve uluslararası standartlara göre askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını korumaya çağırıyoruz.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org