Ukraynalı vicdani retçi Ruslan Kotsaba’ya destek verin!

Vicdani retçi gazeteci Ruslan Kotsaba Doğu Ukrayna’daki savaşa karşı boykot çağrısı yapması nedeniyle Şubat 2015’te tutuklanmış, 524 gün sonra, istinaf mahkemesi tarafından Temmuz 2016’da serbest bırakılmıştı.

Ukrayna: Ruslan Kotsaba’nın bir sonraki duruşması

Connection e.V.’den – 12.02.2018
Vicdani retçi gazeteci Ruslan Kotsaba 19 Şubat 2018’de Dolyna’da bir kez daha mahkemeye çıkacak.
Kotsaba, Doğu Ukrayna’daki savaşa karşı pasifist direnişi ve Ukrayna’da sözde ‘terörle mücadele operasyonu’ için yapılan yasa dışı askere alımlara karşı boykot çağrısı yapmasıyla biliniyor.

Ruslan Kotsaba Şubat 2015’te tutuklanmıştı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne engel olmak suçundan üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 524 gün süren yargılama öncesi tutukluluktan sonra, istinaf mahkemesi tarafından Temmuz 2016’da serbest bırakılmıştı.

Medeni davalara ve ceza davalarına bakan Ukrayna Yüksek İhtisas Mahkemesi 1 Haziran 2017’de Kotsaba’nın davasının tekrar açılmasına karar verdi. Davaya ilk bakmış olan Bohorodchany’daki mahkeme, kendisinin muhtemelen uluslararası baskıdan dolayı ön yargılı olduğunu açıkladı. Davaya şu anda Dolyna’daki mahkeme bakıyor.

Harekete geçin
Bu form üzerinden Ukrayna’daki mahkemeye protesto faksı gönderebilirsiniz. Lütfen mahkemeden, daha önce Ruslan Kotsaba için verilmiş olan aklanma kararını onaylamasını talep edin. Göndereceğiniz faksı Ukraynacaya çevirip mahkemeye ileteceğiz. Dilerseniz kendiniz de doğrudan Yargıç Shishko Oleg Anatoliyovych’a faks gönderebilirsiniz. (faks no: +38-34 772 7577)

Bu form aracılığıyla Ruslan Kotsaba’ya dayanışma mesajı gönderebilirsiniz. Lütfen Ruslan Kotsaba’ya yalnız olmadığını gösterin. Biz mesajınızı posta kartı olarak ona ileteceğiz.

Çeviri: VR

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org