Ukraynalı vicdani retçi Yurii Sheliazhenko’nun yargılanmasını durdurun! (Destek ol!)

‘Rus saldırganlığını haklı çıkarmakla’ suçlanarak 15 Ağustos’ta Kiev’de kısmi ev hapsine alınan Ukrayna Pasifist Hareketi Genel Sekreteri Yurii Sheliazhenko’nun ilk duruşması 20 Eylül Çarşamba günü yapılacak.

Ukrayna: Yurii Sheliazhenko aleyhindeki davayı durdurun

15 EYLÜL 2023
Vicdani retçi, pasifist, insan hakları savunucusu ve Ukrayna Pasifist Hareketi Genel Sekreteri Yurii Sheliazhenko , ‘Rus saldırganlığını haklı çıkarmakla’ suçlanarak 15 Ağustos’ta Kiev’de kısmi ev hapsine alındı.

Bu suçlamanın tek “kanıtı”, Ukrayna Pasifist Hareketi’nin 21 Eylül 2022 Uluslararası Barış Günü toplantısında kabul edilen “Ukrayna ve Dünya için Barış Gündemi” başlıklı bildirisi olarak sunuldu. Dahası, bildiride Rusya’nın saldırganlığı açıkça kınanıyor.

Buradaki şablon mektubu kullanarak Yurii için Başkan Volodymyr Zelenskyy’ye destek e-postası gönderin.

Yurii Sheliazhenko, sırf gerçek pasifist görüşlerini barışçıl bir şekilde ifade ettiği için tutuklanan bir düşünce mahkumudur ve derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalı ve kendisine yöneltilen tüm suçlamalar düşürülmelidir. Ukraynalı yetkililer ifade özgürlüğü hakkına saygı göstermeli ve Yurii Sheliazhenko ile Ukrayna Pasifist Hareketi’ne yönelik, muhaliflere yönelik artan hoşgörüsüzlükleri ortaya koyan baskıyı durdurmalıdır.

Dayanışma
Yurii’nin kısmi ev hapsinin ardından ilk duruşması 20 Eylül Çarşamba günü yapılacak. Onun için uluslararası dayanışma çok önemli. Yurii’yi şu şekilde destekleyin:

* Protesto e-postalarınızı [email protected] e-posta adresini kullanarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’ye göndermek. Buradaki metni kopyalayıp e-postanızın gövdesine yapıştırın, metnin sonuna adınızı/soyadınızı (ve herhangi bir kuruluşa bağlıysanız kuruluşunuzu) ekleyin ve gönder düğmesine tıklayın. Lütfen e-postanızın konu satırına ‘Yurii Sheliazhenko’yu Serbest Bırakın’ yazın ve e-postanıza cc [email protected] yazın.

* Ülkenizin Ukrayna Büyükelçiliği önünde dayanışma eylemleri düzenlemek. Protesto e-postaları göndermenin yanı sıra Ukrayna Büyükelçilikleri önünde şiddet içermeyen eylemlerinizle Yurii’ye desteğinizi gösterin. Bu bir nöbet, basın toplantısı ve/veya destek mektuplarınızı bizzat ülkenizdeki Ukrayna Büyükelçiliğine teslim etmek olabilir.

Savaş Karşıtları Enternasyonali (WRI), Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO, Connection eV ve Uluslararası Uzlaşma Kardeşliği (IFOR), Yurii Sheliazhenko da dahil olmak üzere pasifistlere ve vicdani retçilere yönelik tüm taciz eylemlerini ve tüm sindirme girişimlerini güçlü bir şekilde kınıyor. Ukrayna’daki savaşa katılan ordulara zorla askere alma ve hatta kaçırma vakaları ve Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve diğer yerlerdeki vicdani retçilere, asker kaçaklarına ve şiddet içermeyen savaş karşıtı protestoculara yönelik tüm zulümler.

Yurii’nin kısmi ev hapsine yol açan olayların arka planını burada bulabilirsiniz .

#ObjectWarCampaign : Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna: Asker kaçakları ve askerlik hizmetine karşı vicdani retçiler için koruma ve sığınma.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org