Ukraynalı vicdani retçiye bir yıllık hapis cezası

Ukraynalı Mykhailo Yavorsky hapse girmek zorunda kalabilir. Nedeni? Vicdanı, Rusya’ya karşı savaşmasını yasaklıyor. “Silah taşımam veya üniforma giymem çünkü birini öldüremem.”

İkinci Ukraynalı savaşmayı reddettiği için hapisle tehdit edildi

08-05-2023
Yavorksy, inançlarından dolayı başını belaya sokan ikinci pasifisttir. Güney-Batı Ukrayna’daki Ivano-Frankivsk’ten 40 yaşındaki Hristiyan, Nisan ayında aldığı bir yıllık hapis cezasına itiraz etmeye hazırlanıyor. Ukraynalı pasifiste göre kendisine alternatif hizmet sunulmadı. Forum 18‘in bildirdiğine göre, gerekirse davasını Yüksek Mahkeme’ye götürme sözü verdi. Yavorsky, “Kimse bana neye inandığımı sormadı” diye yakındı.

Ancak Ukrayna Savunma Bakanlığı, alternatif hizmete yalnızca barış zamanında izin verildiğine, ülke savaş halindeyken izin verilmediğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, askerlik hizmetini reddeden herkes, Ukrayna Ceza Kanunu’nun “özel bir dönemde seferberlik sırasında askerlik hizmetine ve özel bir dönemde yedek erlerin çağrılması sırasında askerlik hizmetine çağrılmayı reddetmekten” söz eden 336. Maddesi uyarınca yargılanabilir. Madde, bu eylemin üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğini belirtmektedir.

velayet
Yavorksy’nin temyiz başvurusu reddedilirse, Şubat 2022’de Rus işgalinin başlamasından bu yana askerlik hizmetini vicdani gerekçelerle reddettiği için hapse atılan ikinci vicdani retçi olacak.

Hapishaneye gönderilen ilk pasifist Vitaly Alekseenko’ydu. Şubat ayında gözaltına alındı. Alekseenko, Yüksek Mahkeme’ye de itirazda bulundu. Duruşması 25 Mayıs’ta görülecek.

Kaynak: CNE News

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org