UNICEF: Halep’te Ümran gibi savaş mağduru 100 binden fazla çocuk var

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Halep’in El Katerji mahallesinde büyük bir yıkıma neden olan 17 Ağustos’taki saldırıyı Rus uçaklarının gerçekleştirdiği yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

UNICEF: Halep’te Ümran gibi 100 binden fazla çocuk var

20.08.2016
UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake, Halep’te bina yıkıntılarının altından kurtarılan Ümran Daknes gibi 100 binden fazla çocuğun savaşın mağduru olduğunu söyledi.

Lake, yaptığı yazılı açıklamada, 5 yaşındaki Ümran’ın fotoğrafının tüm dünyanın dikkatini çektiğini ve insanların çocukla empati kurduğunu belirterek, “Halep’te Ümran gibi 100 binden fazla çocuk, hiçbir çocuğun maruz kalmaması gereken acıları çekiyor. Onlarla da empati kurmalıyız. Ancak empati ve bu acılara neden olanlara kızgınlık yeterli değil. Bu duyguları eyleme çevirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Suriye’de Ümran’ın yaşındaki çocukların hayatlarında, yetişkinler tarafından başlatılan bu savaşın kâbusundan başka bir şey bilmediklerini vurgulayan Lake, savaşı başlatanlardan çocukların kâbuslarına son vermelerini talep ettiklerini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Ümran’ın kurtarıldığı evde olduğu görülen yıkım, iddiaların aksine, saldırının uçaklarla değil teröristlerin elinde bol miktarda olan havan mermisi ya da gaz balonlarıyla gerçekleştirildiğini gösteriyor” açıklamasında bulunarak, Halep’in El Katerji mahallesinde büyük bir yıkıma neden olan 17 Ağustos’taki saldırıyı Rus uçaklarının gerçekleştirdiği yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org