UNICEF: Musul’da 100 bin çocuk tehdit altında

“Eski Musul ve çevresinde 100 bine yakın çocuğun çadır ve bodrumlarda tehlike altında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu çocuklar üzerinde tehlike devam ediyor”

Musul’da 100 bin çocuk tehdit altında

Musul’da Irak ordusu ile DAİŞ arasındaki çatışmalar devam ederken, UNICEF Irak temsilcisi Peter Hawkins, kentte 100 bin çocuğun hayatının tehlikede olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

ANF MUSUL Pazartesi, 5 Haz 2017
Musul’un batısında DAİŞ’in elinde kalan son 4 mahallede Irak ordusunun operasyonları devam ederken, sivil ölümlerine ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Musul’un batısında DAİŞ çetelerinin elinde kalan Zencelî, Bab El Sincar, Eski Musul, Sehê, Şifa ve Bab El Kor, 150 ile 180 bin sivilin mahsur kaldığı tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Irak temsilciliği tarafından yapılan açıklamada 100 bine yakın çocuğun mahsur kaldığı belirtildi. Güney Kürdistan’da yayın yapan Xendan sitesine konuşan UNICEF Irak temsilcisi Peter Hawkins, “Eski Musul ve çevresinde 100 bine yakın çocuğun çadır ve bodrumlarda tehlike altında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu çocuklar üzerinde tehlike devam ediyor” dedi. Hawkins, Irak ordu güçleri ile koalisyon ülkelerine, Musul’daki sivillerin korunması için çağrıda bulundu.

Diğer yandan Musul’da son iki günde 80’e yakın sivilin Irak ordu güçleri ile DAİŞ çeteleri arasındaki çatışmaların ortasında kalma, bomba yüklü araçlarla saldırı, hava bombardımanları ve keskin nişancılar vurulma sonucu yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org