Vicdani Ret Derneği: Ne Askere Ne Tezkere!

Biz, vicdani retçiler, antimilitaristler ve savaş karşıtları, bu tezkerenin de bir çözüm olmayacağı görüşümüzü yineliyor, devletlerin sınırları uğruna yarattıkları savaşların bir parçası olmayacağımızı tekrarlıyor ve ne askere ne tezkere diyoruz.

Vicdani Ret Derneği, savaş tezkeresinin meclise gelmesine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle:

Vicdani Ret Derneği: Ne Askere Ne Tezkere!

TC devleti 30 yıl savaşın ardından istediği neticeyi alamayınca, Kürt halkı ve onun temsilcileriyle müzakere yapmak üzere masaya oturmuşken dahi, savaş dilini kullanıyor. Bu yetmezmiş gibi, bölgesindeki komşularıyla da barışın değil, aksine çatışmanın hakim olduğu bir politika izliyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan tabloya ise “şaşırmış” görünerek, ama aslında tam da çözümü yeni savaşlarda bulduğunu gösterir bir şekilde, tezkereyle sınır ötesine asker göndermeyi planlıyor.

Yakın dönemde çıkarılan benzer amaçlı tezkereler, kalıcı bir barışı sağlamadığı gibi, ortadaki sorunu daha da derinleştirdi ve çözümsüz hale getirdi.

Biz, vicdani retçiler, antimilitaristler ve savaş karşıtları, bu tezkerenin de bir çözüm olmayacağı görüşümüzü yineliyor, bir yandan kendi elleriyle cellatlar yetiştiren, diğer yandan da “bu beladan kurtulmak için savaşmak gerek” deyip sefer görev emri çıkartan ve meclise tezkere sunan bu ikiyüzlü anlayışı protesto ediyor, devletlerin sınırları uğruna yarattıkları savaşların bir parçası olmayacağımızı tekrarlıyor ve ne askere ne tezkere diyoruz.

Vicdani Ret Derneği

www.vicdaniret.org
02.10.2014

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org