Vicdani Retçi Aru’ya 6 Ayrı Davadan Verilen Cezaya Yapılan İtiraz İstinafça Reddedildi

Vicdani retçi İnan Mayıs Aru’ya yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle askere gitmediği için 6 ayrı davadan 6 ayrı ceza verilerek toplamda 6 ay 7 gün ceza verilmiş oldu.

Vicdani retçi İnan Mayıs Aru’ya 1 Aralık 2022’de Tavşanlı 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle askere gitmediği için 6 ayrı davadan 6 ayrı ceza verilerek toplamda 10 ay hapis cezası ve 500 lira adli para cezası verilmiş ve hapis cezaları ertelenmişti. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi, vicdani ret hakkını görmezden gelerek verilen cezaya yapılan itiraz reddetti ancak geçmişte verilen kararı gözeterek savcılıkça aleyhe itiraz yapılmadığı için cezayı toplamda 6 ay 7 güne indirdi.

Vicdani retçi Aru hakkında verilen bu ceza, 2017’de açılan davanın ve zaman içinde ayrıca açılan 5 ayrı davanın birleştirilmesinin bir sonucu. Daha önce Aru hakkında yine ceza verilmiş ancak kararın usulden bozulması nedeniyle yeniden yargılama yapılmıştı.

Aru’nun müdafiliğini üstlenen Av. Gökhan Soysal, Aru hakkında aynı suçlamayla daha önce de ceza verildiğini hatırlatarak öncelikle davanın reddini istemişti. Ayrıca Av. Gökhan Soysal özetle vicdani reddin bir hak olduğunu ve müvekkilinin vicdani retçi olduğunu belirterek Aru hakkında verilen cezaların bozulmasını ve beraatine karar verilmesini istemişti.

İstinaf talebini inceleyen Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi, vicdani ret hakkı konusunda hiçbir değerlendirme yapmadan Aru’ya verilen cezaya yapılan itirazı reddetti. İstinaf mahkemesi daha önce toplamda 6 ay 7 gün verilen cezayı baz alarak savcılıkça aleyhe itiraz yapılmadığı için cezayı toplamda 10 ay hapis cezası ve 500 TL adli para cezasından 6 ay 7 gün hapis cezasına indirdi.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org