Vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu serbest!

Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, Halil Karapaşaoğlu’nun 20 günlük olan hapis cezasını 3 güne düşürdü, para cezasını yeterli buldu. Karapaşaoğlu, kararın ardından cezaevine götürüldü ve ardından serbest bırakıldı.

Halil serbest! Yasa için mücadele sürüyor

Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, cezaevinde bulunan vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’na alt mahkemede 3 Ocak’ta verilen hapis cezasıyla ilgili istinaf davasının kararını bugün açıkladı.

Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, Halil Karapaşaoğlu’nun 20 günlük olan hapis cezasını 3 güne düşürdü, para cezasını yeterli buldu. Karapaşaoğlu, kararın ardından cezaevine götürüldü ve ardından serbest bırakıldı.

Kanatlı: “Mücadelemiz sürüyor”

Karardan mutlu olduklarını ifade eden vicdani retçi Murat Kanatlı, “Umarım kimse vicdanından, düşüncesinden dolayı hapse girmez” diye konuştu. Kanatlı, vicdani redde ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarısının 30 Ocak itibariyle Meclis’teki ilgili komitede görüşülmeye başlanacağını kaydederek,’ Vicdani rettin burada yasallaşmasını istiyoruz. Mücadelemiz sürüyor’ dedi.

Askeri Mahkeme’nin Karapaşaoğlu’na verdiği 2 bin TL’lik para cezasının ödenmemesine ilişkin eleştirilere de atıfta bulunan Kanatlı, ‘Derdimiz para değildi… Gelecek hafta bu parayı, İnsan Hakları Vakfı’na bağışlayacağız’ şeklinde konuştu.

Karapaşaoğlu: “Bu cezayı Kavazoğlu ve eski sendikacılara adamak istiyorum”

“Ben 3 gece 4 gün burada oldum. Yattığım bu cezayı Derviş Ali Kavazoğlu’na, Kamil dayılara, öldürülen gazetecilere, tehdit edilen sendikacılara adamak istiyorum. Biz düşünce özgürlüğü anlamında onların geleceğinin temsilcisiyiz. Biz onları hiçbir zaman unutmadık. Belki aile, belki torunlarıyla birlikte düşünceleriyle bu ülkede direneceğiz. Bu yol hiçbir zaman kapanmayacak. Bizden sonra da, bu ülkenin daha çağdaşlaşması için, daha insanca yaşanması için kavga verecek insanlar olacaktır.”

Karapaşaoğlu: “Cezaevi bu ülkenin utancıdır.”

Karapaşaoğlu: “Bazı şeyleri ifade etmek çok zor. Çok değişik bir süreç kampanyaya destek veren herkese bu yolda bizimle birklikte yürüyen herkese teşekkürler. Çok kötü süreçten geçtik, düşüncelerimiz inançlarımız için hapse atıldım. Cezam 3 güne indirildi çok kötü koşullarda yaşayan bir ülkeyiz ve biz bunu hak etmiyoruz. Ben 3 gece 4 gün burada oldum. Cezaevi bu ülkenin utancıdır. İçerde gördüklerim iğrenç bir ortam var.”

Yasa için mücadele

Karapaşaoğlu’nun serbest bırakılması vicdani ret hakkı kampanyasını sürdürenleri mutlu ederken, Meclis’teki Vicdani Ret yasasının yasallaşması için mücadele motivasyonunu da arttırdı.

Kaynak: Gazedda

**

Avukat Tacan Reynar’dan Yargıtay kararı yorumu: “Umut kırıntılarına teslim olmayalım”


Avukat Tacan Reynar, Halil Karapaşaoğlu ile ilgili Yargıtay kararırını yorumladı. Yanılgıya düşmeyelim diyen Reynar, şu ifadeleri kullandı: “Bu fahiş bulunan bir cezanın düşürülmesi, ancak vicdani reddinden dolayı bir kişinin hapislik cezası alabileceğinin onanmasıdır, bunun içtihat haline getirilmesidir.

Elbette Yargıtay, hapislik için alt mahkemenin verdiği alternatif 20 günlük ceza takdirini 3 güne düşürerek “ceza indirimi”ne gitmiş olabilir, ancak bu yeterli değildir.

Her yıl seferberliğe gitmeyi reddeden vicdani retçiler için artık Yargıtay’ın vermiş olduğu içtihat kararı var.

Bu kutlanacak bir zafer değil, vicdani ret hakkının karşılığının cezaevi olduğu gerçeği ile yüzleşmemizdir.

Yasa çalışmasının takipçisi olmaya devam edelim ve kurulu düzenin bahşettiği umut kırıntılarına teslim olmayalım.”

İşte Reynar’ın açıklaması:

ASKERİ YARGITAY’IN KARARI
NE ANLAMA GELİYOR?

Halil Karapaşaoğlu’nun almış olduğu cezanın istinaf kararı okundu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi Yargıtay’ı tarafından alt mahkeme kararı ceza takdiri hatalı bulunarak düzeltildi.
Yanılgıya düşmeyelim. Bu fahiş bulunan bir cezanın düşürülmesi, ancak vicdani reddinden dolayı bir kişinin hapislik cezası alabileceğinin onanmasıdır, bunun içtihat haline getirilmesidir.
Elbette Yargıtay, hapislik için alt mahkemenin verdiği alternatif 20 günlük ceza takdirini 3 güne düşürerek “ceza indirimi”ne gitmiş olabilir, ancak bu yeterli değildir.
Her yıl seferberliğe gitmeyi reddeden vicdani retçiler için artık Yargıtay’ın vermiş olduğu içtihat kararı var.
Bu kutlanacak bir zafer değil, vicdani ret hakkının karşılığının cezaevi olduğu gerçeği ile yüzleşmemizdir.
Yasa çalışmasının takipçisi olmaya devam edelim ve kurulu düzenin bahşettiği umut kırıntılarına teslim olmayalım.

Kaynak: Gazedda

**

CTP: Vicdani ret hakkı en kısa sürede yasallaşacak

Cuma 18 Ocak 2019
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve beraberindeki heyet bugün Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi yetkililerini kabul etti.


Askerlik Yasası değişikliği ile ilgili görüş alışverişinde bulunan heyetler, işbirliği içinde yasanın bir an önce hayata geçmesi konusunda görüş belirtti.

CTP’li heyette MYK üyesi Ürün Solyalı, Milletvekili Fazilet Özdenefe ve Gençlik Örgütü Başkanı Bertu Dedeler; Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetinde ise aktivistler Murat Kanatlı, Tuğçe Koruoğlu ve Erman Dolmacı yer aldı.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, vicdani ret hakkının en temel insan haklarından biri olduğunu, Meclis’e tasarı sunulduğunu ve en kısa sürede geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Dünyadaki ve AB’deki uygulamalara baktıklarını aktaran Sorakın, 30 Ocak’tan sonra ilgili komitede konunun ele alınacağını, kendilerinin de takipçisi olacağını söyledi. İnisiyatif yetkililerinin çabalarını takdir ettiklerini kaydeden Sorakın, el birliği ile bu konunun ortadan kaldırılacağını vurguladı.

“Hak mücadeleleri her ülkede sancılı dönemlerdir” diyerek konuşmasına başlayan milletvekili Fazilet Özdenefe, CTP’nin uzun süredir bu konunun evrensel normlarda ülkede benimsenmesini ve yasa koyucunun düzenlemeleri hayata geçirmesini savunduğunu kaydetti.

Geçmişte konunun Dilekçe Komitesi’ne geldiğini ve o dönem bütün üyelerin düzenleme yapılması konusunda olumlu görüş verdiğini ifade eden Özdenefe, ne zaman bu ülkede hak politikaları konuşulsa, “yapılacak o kadar çok iş varken bunun aciliyeti nedir” yönünde hiç katılmadığı görüşler ortaya çıktığını ifade etti.

Yasanın aciliyeti olmadığı konusunda bilgi kirliliği olduğunu da belirten Özdenefe, yasa için ivedilik alınmadığını, ivedilik konusunun askı süresiyle ilgili teknik bir konu olduğunu, yasanın önemi ile alakası olmadığını vurguladı.

“Aslolan komitenin iradesidir. En doğru şekilde süreci tamamlayacağız” diyen Özdenefe, diğer yasa çalışmalarıyla beraber bu yasanın da çalışılacağını vurguladı.

Bu çağda bir kişinin vicdani reddini açıkladığı için tutuklanmasının üzücü olduğunu söyleyen Özdenefe, ileride bu sıkıntıların yaşanmaması için atılması gereken tüm adımları atacaklarını ifade etti.

Gençlik Örgütü Başkanı Bertu Dedeler de CTP Gençlik Örgütü olarak yıllardır bu konunun üstünde olduklarını kaydederek yakın dönemde yaşanan bu üzücü olayın ardından çalışmaları daha da hızlandırdıklarını, kurulları topladıklarını ve yasa tasarısını genişletmek için önerilerini sunacaklarını söyledi.

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivisti Murat Kanatlı ise vicdani rettin insan hakkı olduğunu söyleyerek, vicdani reddini açıklayan Halil Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kanatlı, 6 Aralık itibariyle BM İnsan Hakları Komitesi’nin vicdani reddini açıklayan bir aktiviste verilen para cezasından dolayı Türkmenistan’ı mahkûm ettiğini kaydederek, KKTC’nin de aynı duruma düşeceği görüşünü savundu.
(TAK)

Kaynak: BRT

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org