Vicdani retçi Karapaşaoğlu istinaf duruşması için Askeri Mahkeme’ye getirildi

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi: Tüm siyasi partilerin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, anti-militaristlerin ve barış aktivistlerinin 18 Ocak Cuma günü 14:30’da Askeri Mahkemede görülecek olan istinaf duruşmasında desteklerini ve dayanışmalarını bekleriz.

Karapaşaoğlu mahkemeye elleri kelepçeli getirildi

Vicdani Reddini açıkladığı için mahkum olan ve 3 gündür cezaevinde olan Halil Karapaşaoğlu bugün istinaf duruşması için Askeri Mahkeme’ye getirildi.

17 Ocak 2019
Bu sabah 09.00 sıralarında elleri kelepçeli olarak mahkemeye getirilen Karapaşaoğlu’nun tıraş da edildiği dikkatlerden kaçmadı.

Vicdani Ret İnisiyatifi istinaf görüşmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “3 Ocak’ta Askeri Mahkeme’nin verdiği kararla ilgili olarak, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun avukatı Öncel Polili’nin dosyaladığı istinafın kararı yarın açıklanacak” dedi.

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi olarak, tüm siyasi partilerin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, anti-militaristlerin ve barış aktivistlerinin 18 Ocak Cuma günü 14:30’da Askeri Mahkemede görülecek olan istinaf duruşmasında desteklerini ve dayanışmalarını bekleriz.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

**

Savcı Tokay: Karapaşaoğlu’na 3 bin 200 TL para cezası kesilmeli – Kıbrıs Gazetesi

**

Vicdani Retçi Murat Kanatlı: Halil 20 gün içeride yataabilir ama bu iş kapanmayacak – Yeni Düzen

**

CTP Milletvekili: Vicdani Ret Ocak sonu Komite’de


Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, Genç TV’de Baykan Gürses Özdağ’ın sunduğu “Merhaba Yeni Gün” programına katılarak Vicdani Ret’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Derya açıklamasında, Vicdani Ret Yasa Tasarısı ile ilgili yasal sürenin işlediğini ve yasa tasarısının Ocak sonu komitede görüşüleceğini kaydetti.

Temel insan hak ve özgürlüklerinin göreceli olmadığını belirten Derya, bu kavramların evrensel kavramlar olduğunu ve bütün ülkelerin, evrensel olarak kabul edilmiş hakları düzenleyen belgelere, imzacı taraf olarak onay verdiğini belirtti.

“Gözlerim dolarak izledim”

Derya, devletlerin güvenliklerini sağlamak üzere kurumsal olarak orduları kurmaya ve erkekleri nefer olarak görüp ulusal güvenliği sağlamak üzere askerleştirmeye ve mecburi kılmaya başlaması üzerine pasifistlerin uluslararası düzeydeki mücadelelerinin tarihsel bir önemde olduğunu kaydederek, Kıbrıs’ın kuzeyinde de bu mücadelenin 90’lardan beri olduğunu belirtti.

Derya sözlerine şöyle devam etti:
“Halil’in dün polis tarafından hapse götürülmesini gözlerim dolarak izledim. Bu akla, mantığa sığmayan bir şeydir. İnsan öldürmeyi reddetmek ve sivil hizmet yapmayı önermek pozisyonundalar. Bir kişinin bunu söylediği için hapse götürülmesi hepimiz için utançtır. Yasama’nın bunu daha önceden düzenleme yapması gerekirdi. Dilekçe ve Ombudsman komitesinde raporlar var. 2013’te Anayasa Mahkemesi kararlarında düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen kararlar var. Bununla ilgili tereddüt oldu. Bu tereddüdün aşılıp sonuç vermesi için uğraşıyoruz.”

Vicdani Ret Ocak sonu Komite’de

Derya, ülke koşullarının ateşkes koşulları olduğu için olağanüstü şartlarda yaşandığını da belirterek, bir yandan Vicdani Ret İnisiyatifi’nin talepleri varken, diğer taraftan da GKK ve siyasilerin de talepleri bulunduğunu kaydetti.

Yaşanan sürecin bir sonucu olarak hükümetin bir yasa tasarısı hazırlayarak Meclis’ gönderdiğini de belirten Derya, konunun kamuoyunun gündemine gelmesi için 20 günlük bir süre olduğunu ve bu sürenin Ocak sonu dolmasının ardından konunun komitede konuşulacağını kaydetti.

Derya, tüm tarafların da komiteye davet edileceğini belirterek, ilgili komitenin başkanı olarak sürenin dolmasının hemen ardından konuyu gündeme alıp etraflıca tartışacaklarını kaydetti.

“İstinaf süreci başlamışsa, tutuklanma süreci bekleyebilirdi”

Derya, Vicdani Retçi Halil Karapaşaoğlu hakkında alınan kararla ilgili istinaf sürecine gidildiğini de belirterek, bu sürecin devam ederken Karapaşaoğlu’nun hapse gönderilmesini doğru bulmadığını belirtti.
Derya, ”yasamanın ne yapacağını bekleyelim, ondan sonra icraatta bulunalım denebilirdi. İstinaf süreci başlamışsa, beklenebilirdi. İstinaf süreci Perşembe başlıyor. Bununla ilgili yasamanın ne yapacağı beklenebilirdi” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: https://www.facebook.com/genctvkibris/videos

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org