Vicdani retçi Kemal Katırcı: Hiçbir şart altında askere gitmeyeceğim!

‘Bakaya kalmak’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Çankırı’da bulunan Şabanözü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Katırcı ile birlikte Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal da katıldı.

Vicdani Retçiler Yargılanmaya Devam Ediyor

Vicdani retçi Kemal Katırcı hakkında bakaya kalmak suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Çankırı’da bulunan Şabanözü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Katırcı ile birlikte Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal da katıldı.

Duruşma vicdani retçi Kemal Katırcı’nın ifadesiyle başladı. Hiçbir şart altında askere gitmeyeceğini ifadesinde vurgulayan Katırcı bu tutumu nedeniyle herhangi bir suç işlediğini düşünmediğini belirtti.

Daha sonra söz alan Gökhan Soysal zorunlu askerlik düzenlemesinin anayasaya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

Mahkemeye emsal kararları da sunan Soysal, kadının soyadı konusunda uygulanan hukuk kurallarının vicdani ret konusunda da örnek teşkil ettiğini ve uygulanması gerektiğini belirterek hukuki durum hakkında savunma gerçekleştirdi.

Mahkeme, sunulan evrakların incelenmesi için duruşmayı 13 Aralık 2018 tarihine ertelendi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org