Vicdani retçi Metin Bayrak’ın ‘Ortak Hafıza Yürüyüşü’nün 2. etabı, Dersim’den Mardin Bilge Köyü’ne

Sivas Katliamı yıldönümünde katliamlara karşı sanal ortak hafıza müzesi kurmak amacıyla 2 Temmuz’da sınıf arkadaşı Yasemin Sivri’nin katledildiği Madımak’tan Başbağlar’a yürüyen Bayrak, Zini Gediği Katliamı’nın yıldönümü olan bugün de Dersim’den Mardin Bilge Köyüne yürümeye hazırlanıyor.

Vicdani Ret Derneği (VR-DER) Yöneticisi, vicdani retçi V. Metin Bayrak’ın, ilkini Madımak’tan Başbağlar’a yürüyerek başlattığı Ortak Hafıza Yürüyüşü’nün ikinci etabı Dersim’den Mardin’in Bilge Köyüne olacak.
Konuyla ilgili, ANF’den Zeynep Kuray’ın yapmış olduğu haberi sizlere sunuyoruz.

‘Kimlik siyasetinin sonu katliamdır’

ZEYNEP KURAY – İSTANBUL 08.08.2014 07:07:00
Felsefe Öğretmeni V. Metin Bayrak, “Farklı coğrafyalarda, farklı kimliklere yaşatılsa da acılar ortaktır!” sözünden hareketle Ortak Hafıza Yürüyüşü’nün ikinci etabına başlıyor. Sivas Katliamı yıldönümünde katliamlara karşı sanal ortak hafıza müzesi kurmak amacıyla 2 Temmuz’da sınıf arkadaşı Yasemin Sivri’nin katledildiği Madımak’tan Başbağlar’a yürüyen Bayrak, Zini Gediği Katliamı’nın yıldönümü olan bugün de Dersim’den Mardin Bilge Köyüne yürümeye hazırlanıyor.

Metin Bayrak, Ortak Hafıza Yürüyüşü’nün ikinci etabına başlıyor. Yürüyüşünün ilk etabına 2 Temmuz Sivas Katliamının yıldönümünde Madımak’tan başlayan Bayrak, insan ve doğa katliamı yaşanmış olan bütün noktaları (Dersim, Bingöl, Özalp, Roboski, Şırnak, Şiran, Aşkale, Erzincan, Maraş, Çorum, Sivas, Adana, Ankara, Sivrihisar, İstanbul, Trakya, Gezi, Munzur, Fırtına Vadisi, Bergama, Tağar, Çoruh Vadisi vb.) anonimleşen yürüyüşlerle toplumsal bellek oluşumuna katkı sağlamak istiyor. Elde edilen verilerle sanal bir katliam müzesi kurmayı amaçlayan Bayrak, İkinci etap yürüyüşünü Munzur Vadisi’ni paylaşan canlı-cansız bütün varlıklara adadığı ifade ediyor.

‘YÜRÜYÜŞÜMÜN BARIŞ VE HUZURA HİZMET ETMESİNİ ÜMİT EDİYORUM’

ANF’ye konuşan Bayrak, ikinci etap yürüyüşünün, “doğanın ‘insan merkezci’ tasarrufuna dikkat çekmek kadar, son günlerde Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle kimlik eksenli siyasi retoriklerin gündelik dile sinmesine bir tepki amacını taşıdığını söyledi.

Bu söylemlerin kamplaşmaların keskinleştirilmesine hizmet ettiğini altını çizen Bayrak, “Bu kamplaşma toplumsal barışı tehdit eden en büyük tehlikedir. Kimlik siyasetinin sonucu katliamdır. Zini Gediği Katliamı da bu zihniyetin en somut örneklerinden biridir” diye konuştu.

Kimlik temelli siyasetin bugün bizzat Erdoğan tarafından yeniden hortlatıldığını vurgulayan Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Görünen o ki nefret söylemiyle dolu Zaza, Alevi, Gürcü, Ermeni ifadeleri, gömülmeye çalışılan mazinin katliamcı politikalarına teslim olmaktır. O nedenle bu uzun soluklu yürüyüşü kaygılarımı dile getirmenin bir yolu olarak da görüyorum. Yürüyüşümün barışa, birlikte huzurlu, ötekileştirici olmayan yaşama hizmet etmesini ümit ediyorum.”

Bugün Dersim’de demokratik kitle örgütlerinin desteğiyle yapılacak anmanın ardından yola çıkacak olan Bayrak’ın yürüyüşü Bingöl, Lice ve Amed’den geçerek Mardin’in Bilge Köyü’nde sona erecek.

ajansafirat.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org