Vicdani Retçi Mehmet Tarhan “Sivil Ölüm” Şartıyla Serbest Bırakıldı

bianet’e konuşan Tarhan, Mart 2015’te hakkında firar davası açıldığını, bu dava çerçevesinde yakalama kararı verildiğini söyledi.

Aydın’da gözaltına alınan vicdani retçi Mehmet Tarhan iki gün içinde askeri birliğe teslim olma şartıyla serbest bırakıldı. Tarhan kendisi için “sivil ölüm” sürecinin yeniden başladığını söyledi.

Ekin Karaca Aydın – BİA Haber Merkezi 17 Eylül 2015, Perşembe 12:56
Vicdani retçi ve LGBTİ aktivisti Mehmet Tarhan Aydın’da gözaltına alındıktan sonra ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

bianet’e konuşan Tarhan, Mart 2015’te hakkında firar davası açıldığını, bu dava çerçevesinde yakalama kararı verildiğini söyledi.

Yakalama kararı nedeniyle Aydın’da gözaltına alındığını söyleyen Tarhan, önce savcılığa, ardından askerlik şubesine götürüldüğünü söyledi ve ekledi:

“Askerlik şubesinde birliğe teslim olmam için iki gün süre verdiler ve serbest bıraktılar. Bu şu anlama geliyor: Hakkımda yeniden yakalama kararı çıkartacaklar. Yani ‘sivil ölüm’ süreci yeniden başlayacak.”

Ne olmuştu?

27 Ekim 2001’de vicdani reddini açıklayan Tarhan, 8 Nisan 2005’te İzmir’de gözaltına alındıktan sonra 10 Nisan 2005’te Tokat’taki askeri birliğe gönderildi.

Burada askeri kıyafetleri giymeyi ve askerlik yapmayı reddeden Tarhan, “Hizmetten tamamen sıyrılmak veya toplu erat önünde emre itaatsizlikte ısrar” suçlamasıyla Sivas Askeri Cezaevine gönderildi.

9 Haziran 2005 tarihinde tahliye edilen Tarhan, yine Tokat’taki birliğe götürüldü. Burada reddini tekrarlayan Tarhan tekrar tutuklanarak Sivas Askeri Cezaevi’ne gönderildi.

Emre itaatsizlik suçlamasıyla 10 Ağustos 2005’te dört yıl hapis cezasına çarptırılan Tarhan askeri cezaevinde saç ve sakallarının zorla kesilmesi üstüne Ekim ayında açlık grevine başlamış, Askeri Yargıtay ise Kasım 2005’te Tarhan’a verilen cezayı bozmuştu.

Tarhan, askeri cezaevinde saç ve sakallarının zorla kesilmesini ve diğer askerler tarafından darp edilmesini AİHM’e taşımıştı.

Tarhan 9 Mart 2006’da Askeri Yargıtay Daireler Genel Kurulu kararı uyarınca tahliye edildi.

Temmuz 2012’de kararını açıklayan AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan akları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3 ve 9. maddelerini ihlal ettiğine hükmederek 10 bin avro tazminat ödemesine hükmetmişti.

Sivas Askeri Ceza Mahkemesi, Şubat 2015’te Tarhan’a “Emre itaatsizlik” suçlamasıyla 15 ay hapis ve 9 bin lira para cezası vermişti.

KaosGL’ye konuşan Tarhan “Sivas Askeri Ceza Mahkemesi bu kararla birlikte hem Anayasa’yı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını tanımadığını göstermiş oldu. Karara ilişkin Yargıtay’a gideceğiz” demişti. (EKN)

Ekin Karaca
2004’te Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden, 2008’de Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar yüksek lisans programından mezun oldu. 2006-2007’de Nokta dergisinde, 2008-2011’de Aktüel dergisinde muhabirlik yaptı. 2011’den beri bianet’te çalışıyor.

http://bianet.org/bianet/vicdani-ret/167715-mehmet-tarhan-sivil-olum-sartiyla-serbest-birakildi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org