Vicdani Retçi Murat Demiroğlu 2. gözaltısında da hiç bir evraka imza atmadı!

Şubedekiler daha önceki alıkonulmamdan ötürü beni tanıdıklarından işlemler biraz daha kısa sürdü. Tekrar askerlik şubesine dilekçe verdim. Dilekçe hususunda ne yapacaklarının yanıtını bu sefer Milli Savunma Bakanlığı’na faks çekerek öğrendiler, dilekçeyi vermem sonrasında dört adet sülüs hazırlanarak tekrar sevk işlemi yapıldı. Sülüsü almayacağımı ve imza vermeyeceğimi belirtince tekrar kimliğim iade edilerek salıverildim.

Adana’da bir otelde konaklarken, “asker kaçağı” olduğu gerekçesiyle GBT kontrolüne takılan ve polis tarafından gözaltına alınıp askerlik şubesine götürülen Vicdani Retçi Murat Demiroğlu, bir benzerini yaklaşık 1.5ay önce yaşadığı bu olayı bizlere -şimdilik kısaca- anlattı. Tabi ‘kaçak’lar için bazı öğütleri de vardı.
Murat’ın, konuyla ilgili bilgi almak isteyen bir arkadaşın sorusuna verdiği cevabı da sizlerle paylaşıyoruz(vicdaniret.org).

Selam arkadaşlar;

30 Haziran 2014 Pazartesi Adana’da bir otelde konaklarken saat 04:00 civarında tekrar polis memurlarının tekrar tebligat getirip imza istemeleri üzerine tekrar imza vermeyi reddettim. Bunun üzerine bildiğiniz gibi tekrar karakola götürülerek tutanak düzenlenip saat 10:30’a dek bekletildikten sonra askerlik şubesine götürüldüm. Şubedekiler daha önceki alıkonulmamdan ötürü beni tanıdıklarından işlemler biraz daha kısa sürdü. Tekrar askerlik şubesine dilekçe verdim. Dilekçe hususunda ne yapacaklarının yanıtını bu sefer Milli Savunma Bakanlığı’na faks çekerek öğrendiler, dilekçeyi vermem sonrasında dört adet sülüs hazırlanarak tekrar sevk işlemi (evraklarımın kütüğümün bulunduğu ve “sözde” askerlik hizmetini görmek üzere “teslim olmamın” istendiği birlik olan Isparta’ya birer nüsha, kendilerinde kalmak üzere bir nüsha ve bana verilmek üzere bir nüsha yollanması) yapıldı. Sülüsü almayacağımı ve imza vermeyeceğimi belirtince tekrar kimliğim iade edilerek salıverildim. Dilekçemin fotokopisini istememe rağmen isteğimin gözden kaçması (ya da görmezden gelinerek geçiştirilmesi) ve oradan bir an evvel çıkma isteğim sonucu kendimin de unutması (ayrıca bana destek için gelen İHD avukatının da daha fazla zamanını almak istemeyişim de bir diğer etken) sonucu elimde mevcut değil fakat daha önce buraya da yolladığım dilekçe örneğine benzer bir içerik ve üsluba sahip. Dolayısıyla sanırım tekrar bir dilekçe örneği vermemin ekstradan sizlere bir yararı olmayacak. Bu ikinci kez alıkonulmam sürecini içeren yeni bir yazı kaleme alacağım, böylelikle öğrendiğim bir takım yeni bilgileri sizlerle paylaşarak sizlerin bir takım konularda hazırlıksız yakalanmasının önüne geçmiş olabiliriz belki.

İlk etapta bilmeniz gereken bir şey varsa o da otelde kalmamanız, kalıyorsanız da durumunuzu lobideki kişiye açıklayarak bir şekilde kaydınızı yaptırmamanızdır. Karakoldakiler tekrar salıverildiğimi gördüklerinde ve bunun böyle gideceğini anladıklarında “yeğenim tekrar otelde kalacağın zaman kayıt yaptırma. Eğer itiraz ederlerse karakolu arayıp ben şu otelde kalacağım de, biz otele söyleriz kayıt yapmasın. Sen de GBT’ye düşmezsin böylece” dediler. Tabii bunda her iki seferde de köy kaymağı gibi temiz bir sabıka kaydımın olmasının da payı büyük 😀

Dediğim gibi, detayları tarafınıza ileteceğim.

Sevgiler
Murat Demiroğlu

Vicdani retçi Demiroğlu hiç bir evrakı imzalamadı, serbest bırakıldı

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org