Vicdani retçi olduğumu belirtmeme rağmen para cezalarına çarptırılıyoruz

Bugün saat 09:17’de telefonum çaldı. Polis Genel Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi’nden arayan memur seferberliğe gitmediğim için ellerinde ceza kağıdı olduğunu ve en geç saat 16:00’de kadar gidip almazsam “başımın ağrıyacağını” söyledi.

-VİCDANİ RET HAKTIR İNSAN ÖLDÜRMEYE ZORLAMAK SUÇ!-

23.12.2019
Bugün saat 09:17’de telefonum çaldı. Polis Genel Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi’nden arayan memur seferberliğe gitmediğim için ellerinde ceza kağıdı olduğunu ve en geç saat 16:00’de kadar gidip almazsam “başımın ağrıyacağını” söyledi. Telefonu kapatır kapatmaz Polis Genel Müdürlüğü’ne gittik. Anlaşılan o ki telefonda bahsedildiği kadar acil bir durum yok ki ellerinde bana ait bir kağıt bulunamadı. Yarım saatlik ilgili memurun telefon konuşmasından sonra word’de bir belge hazırlanıp imzam alındı. Özetle belgede seferberliğe katılmadığım için 30 gün içinde para cezası ödemem gerektiği yazıyordu. Sözlü olarak da memurun söylemesine göre mahkemem gerçekleşmiş ve ben katılmadığım için bu ceza gelmiş. Bunu duyunca baya şaşırıp “mahkemem varsa benim niye haberim yok?” diye sorguladım. Bu meseleyi ASAL şube ile konuşmam gerektiği söylendi. Kağıtlarımı aldım ve ASAL şubeye gittim. ASAL şubede önce mahkememin hiç olmadığını sonra da polis memurunun yazdığı para cezası Tebellüğ Belgesi’nin yanlış olduğunu öğrendim. Tekrar PGM’ye gidip belgeyi düzeltmem gerekiyormuş. Ödemem gereken miktarla ilgili düzeltmeyi yapmayacağımı çünkü zaten bu parayı ödemeyeceğimi VİCDANİ RETÇİ olduğumu belirttim ve yapılan hatanın da bana ait olmadığını söyledim.

Bunu anlatmamdaki gerekçe ise mevcut koşullarda yaşadığımız adada ateşkes olduğu söyleniyor ve her geçen gün bir savaş hazırlığı yapılıyor. Bir taraftan da çözüm süreci ve iki toplumun yakınlaşması ve temel insan haklarından söz ediliyor. Tüm bunların yaşandığı bu ülkede bundan yıllar önce kimseyi öldürmeyeceğimi anti-militarist olduğumu belirtmeme rağmen düzenli olarak para cezalarına çarptırılıyoruz ve bugün yaşadığım olay gibi sistemin kendi içindeki iletişimsizlik ve bozukluğunun mağduru olmaya devam ediyoruz. İki günlük seferberlik yap kurtul diyenler için; vicdanım el vermediği için, barış adına, vicdani ret hakkının ihlal edilmemesi için her günümüz böyle geçer mi?

Son olarak da parti programlarında ve geçtiğimiz dönemlerde VİCDANİ RET HAKTIR ve bu hak verilecektir diyen yetkililer yakında hapse atıldığım zaman ne yapacaklar merak ediyorum?

Erman Dolmacı

Kaynak: Kıbrıs’ta vicdani ret

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org