Vicdani retçi Özkan’ı GBT’den aldılar ama tutanak imzalatamadılar

“tutanak imzala” dediler, “ben ne bakaya ne de yoklama kaçağıyım ben vicdani redçiyim” dedim. “O zaman seni askerlik şubesine götürürüz” dediler, “buyurun gidelim” dedim.

Yurt dışına çıkmak için pasaport almak isteyen VR-DER üyesi, vicdani retçi Doğan Özkan, gittiği Beşiktaş Polis Karakolu’nda ve götürüldüğü askerlik şubesinde başından geçenleri şöyle anlattı:
Dün gözaltına alındım.
Pasaport almak için gittiğim Beşiktaş emniyetinde, “tutanak imzala” dediler, “ben ne bakaya ne de yoklama kaçağıyım ben vicdani redçiyim” dedim. “O zaman seni askerlik şubesine götürürüz” dediler, “buyurun gidelim” dedim.
Bu sahne 1 saat kadar tekrar ettikten sonra askerlik şubesine götürülmem için tutanak tutacaklarını belirttiler, “tutun tutanağınızı gidelim” dedim.
Askerlik şubesine gittik. Askerlik şubesinde form doldurmam istendi, dilekçe yazmam vs teklif edildi. Dedim ki “askerlik şubesinde hiç bir işlem yapmayacağım”. Polise zorla doldurt dediler ama polis, “vatandaş imzalamam diyor” diyerek, bu tartışmanın tarafı olmadı.
Görevli epey uzunca bir yazılar yazdı ve polise de imzalattı masaları dolaştırıp. Sonuçta kimliğimi iade ederek, yüzüme bile bakmadılar, ben de gidiyorum dedim ve kapıdan çıkarken beni Beşiktaş Karakolu’ndan getiren polisler, Okmeydanı Metrobüs Durağı’na götürüp bıraktılar.
Hikayem budur, başka ekleyeceğim yoktur.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org