Vicdani retçiye pasaportta ‘keyfi’ engelleme emniyetin ‘rutin’ uygulamasıymış

Beyoğlu Kaymakamlığı, söz konusu olayın, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinin takdir yetkisini “kabul etmemek”, Kadıköy ilçesinin personelinin ise “kabul etmek” yönünde kullanmasından ibaret olduğunu belirtip, pasaport işlemlerini yapmayan polisler hakkında “SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİNE” karar verdi.

Kaymakamlık, vicdani retçiye keyfiliği savundu: Uygulama rutin, vicdani ret bahane

Beyoğlu Kaymakamlığı, pasaport alması keyfi olarak engelleyen vicdani retçinin, Beyoğlu Emniyeti hakkındaki suç duyurusuna verdiği cevapta, “bu uygulamanın rutin olduğu, şahsın vicdani retçi olduğunu bahane ederek bakaya tutanağını imzalamadığı”nı belirterek soruşturmaya izin vermedi.

Vicdani retçi Hüseyin Civan’ın pasaport almak için başvurusuna verilen keyfi cevapla ilgili yaptığı suç duyurusuna aldığı cevap, idarenin, vicdani reddi bahane olarak sayıdığını ortaya koydu. Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi imzasını taşıyan karar yazısında, Hüseyin Civan’a yönellik bu uygulamanın rutin olduğu, bu konuda inisiyatifin ilçe emniyet müdürlüklerinde olduğu bilgisi verildi. Bu yazıda, “vicdani retçi olduğunu bahane ederek bakaya tutanağını imzalamadığı, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği, söz konusu olayda keyfi uygulama değil bir hukuk ihtilafı yaşandığı, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinin takdir yetkisini “kabul etmemek”, Kadıköy ilçesinin personelinin ise “kabul etmek” yönünde kullanmasından ibaret olduğu belirtildi ve bu gerekçelerle, vicdani retçi Hüseyin Civan’ın, pasaport işlemlerini yapmayan polisler hakkındaki “SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİNE” karar verildiği iletildi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org