VR-DER, Ali Fikri Işık için GATA önünde eylem yaptı

Vicdani Ret Derneği, Ali Fikri Işık’ın GATA’da tutulmasına tepki olarak bugün Haydarpaşa GATA önünde bir eylem yaptı. Eylemde ayrıca Elbistan’da yaşayan Altan Kepez’in vicdani ret açıklama metni okundu.

Vicdani Ret Derneği, Ali Fikri Işık’ın GATA’da tutulmasına tepki olarak bugün Haydarpaşa GATA önünde bir eylem yaptı. Eylemde ayrıca Elbistan’da yaşayan Altan Kepez’in vicdani ret açıklama metni okundu.

Basın açıklaması öncesinde Ali Fikri Işık, Vicdani Ret Derneği üyeleri tarafından ziyaret edildi.

Ali Fikri Işık’ın daha önce “firar” suçlamasıyla 2012’de hakkında açılan davalar nedeniyle kaçak yaşadığını ifade eden Merve Arkun, askeri mahkeme, askeri cezaevi ve askeri hastane üçgeninde sürekli gidip geldiğini söyledi.

Daha önce askerlik hizmetini reddetmiş bir çok vicdani retçiye “Psikolojik rahatsızlığı var, kişilik bozukluğu var” gerekçeleriyle verilen raporlarla esas amacın yok sayıldığını ifade eden Arkun, şöyle konuştu:
“Zorunlu askerlik angaryasını reddetmemize rağmen, biz vicdani retçilerin ‘askerliğe elverişli olup olmadığını’ tespit etmek isteyen militarist kurumlara bir kez daha sesleniyoruz: Bizler savaş karşıtları ve vicdani retçiler olarak, kimsenin zorla asker yapılamayacağını biliyoruz. Bir insan hakkı olan vicdani ret hakkımızı kullanıyor ve kendi özgür irademizle zorunlu askerlik angaryasını reddediyoruz.

Buradan bir kez daha belirtiyoruz ki, bizleri askeri mahkemelerde, askeri cezaevlerinde, askeri hastanelerde yıldırmak isteseniz de, GBT aramalarıyla bizleri korkutmaya çalışarak zorla askere almaya çalışsanız da vazgeçmeyeceğiz, reddetmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından Maraş’ın Elbistan ilçesinde yaşayan Altan Kepez vicdani reddini açıkladı.

Altan Kepez’in Vicdani Ret Açıklaması:

Kişilik ve karakterimin silah, şiddet, askerlik ve savaş gibi argümanların bir parçası olamayacağımı belirtmek istiyorum. İnandığım değerlerim ve temelde insan olmam sebebiyle zorla bana dayatılan askerliğim burada son bulmuştur. Asla elime silah almayacağım ve asla askere gitmeyeceğim…ve  bundan sonra vicdani retçiyim.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org