VR-DER Eş Başkanı Merve Arkun EBCO Başkan Yardımcılığına Getirildi

EBCO Olağan Genel Kurul toplantısında, Türkiye’nin EBCO’da VR-DER Eş Başkanı Merve Arkun ve VR-DER avukatlarından Davut Erkan ile temsil edilmesine ve 15 kişilk kurulun oluşmasından sonra yapılan seçimde de Merve Arkun’un EBCO Başkan Yardımcılığı’na getirilmesine karar verildi.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), her yıl hazırladığı ve bir üye ülkede kamuoyuna açıkladığı Avrupa Vicdani Ret Raporu’nu bu yıl Vicdani Ret Derneği (VR-DER)’nin ev sahipliğinde, 10 Ekim’de, İstanbul’da, Cezayir Toplantı Salonu’nda açıkladı. Rapor, EBCO üyesi ülkelerden gelen temsilcilerin yanı sıra, Türkiye’den VR-DER Eş Başkanı Merve Arkun, Derneğin avukatlarından Davut Erkan, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, gazeteciler Pınar Öğünç ile İsmail Saymaz ile vicdani retçiler Vedat Zencir ve Mehmet Tarhan’ın da konuşmacı olduğu bir basın toplantısıyla açıklandı.

Cezayir Toplantı Salonu’nda vicdani retçi Metin Bayrak’ın moderasyonuyla yapılan toplantıda açıklanan Rapor, Türkiye’nin vicdani retle ilgili hiçbir somut adım atmadığını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Toplantıda yapılan konuşmalarda özellikle Kobanê vurgusu yapıldı, vicdani reddi tanımayan devletin şimdi de çıkardığı tezkereyle asker yollamayı planladığı, bu durumun endişe yarattığı düşünceleri paylaşıldı, IŞİD eliyle yapılmak istenen katliama karşı durmanın meşru olduğu, kimi vicdani retçileri bu anlamda yeni yeni soruların beklediği ifade edildi.

Basın toplantısının ardından ertesi gün, Şiddetsizlik Araştırmaları Merkezi’nde EBCO Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Toplantıda, üyelerin kendi ülkelerindeki durumlarını aktardıkları sunumların ve önümüzdeki yıl içinde yapılması düşünülen çalışmaların önerilmesinin yanı sıra yeni kurul seçimi de yapıldı. Buna göre, Türkiye bundan böyle EBCO’da iki üyeyle temsil edilecek. Bu üyeler VR-DER Eş Başkanı Merve Arkun ve VR-DER avukatlarından Davut Erkan olacak. 15 kişilk kurulun oluşmasından sonra yapılan seçimde Merve Arkun, EBCO Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

mervearkun
davuterkan2

Toplantıda ayrıca önümüzdeki yıl raporunun Brüksel’de açıklanması, 2016 yılında da İngiltere’deki Vicdani Ret yasasının 100. yılı olması nedeniyle Londra’da yapılması kararlaştırıldı.

Gündeme ilişkin yapılan değerlendirmelerde de özellikle Türkiye-Suriye sınırında ve özellikle Kobanê’de yaşanan gelişmeler de ele alındı ve EBCO’nun bu duruma ilişkin ortak bir metin kaleme alarak yayınlaması üzerinde mutabakata varıldı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org