VR-DER: İsrailli gençler bu savaşın bir parçası olmamalıdır

İsrail’de, devletin uyguladığı tüm baskı ve şiddete rağmen, savaşmayı ve Filistin halkına yönelik katliamların bir parçası olmayı reddeden vicdani retçilerin sayısının her geçen gün arttığını biliyoruz. (Basın duyurusu Türkçe ve İngilizce olarak vardır)

Vicdani Ret Derneği, Gazze’de yaşananlar üzerine bir basın metni kaleme aldı ve İsrailli gençleri bu savaşın bir parçası olmamaya çağırdı.

Vicdani Ret Derneği’nin basın bildirisi şöyle:

Basına ve kamuoyuna;
El Aksa Hastanesi’ne yapılan saldırılar, Gazze sahilinde oyun oynarken katledilen Filistinli çocuklar…
İsrail, günlerdir Filistin’e saldırıyor. Günlerdir yaşanan bu saldırılarda yaralananların ve yaşamını yitirenlerin sayısı ise gün be gün artıyor.
Gazze’de sınıra yakın noktalarda yaşayan Filistinliler, İsrail bombardımanı ile tehdit ediliyor; F16’larla, Gazze sınırına yanaştırılan toplarla, denizden donanmalar aracılığıyla gerçekleştirilen aralıksız bombardımanla Filistinliler katlediliyor.
İşgale ve savaşa karşı, topraklarını terk etmeyen Gazzeliler, İsrail’in açtığı telefonlarla “evlerinizi vuracağız, boşaltın! uyarıları”yla topraklarını terk etmeye zorlanırken; sınır bölgelerine yönelik gerçekleştirilen yoğun bombardımanla da, bu bölgelerde yaşayanlar göçe zorlanıyor.
1948’den bugüne İsrail, Filistinlilere yönelik yürüttüğü “yerleşimci politikası”yla, dönem dönem gerçekleştirdiği saldırılarla bölge halkına yönelik yürüttüğü yok etme stratejisini sürdürmekteydi. Son dönemde şiddetini giderek arttıran saldırılar ise, İsrail devletinin Filistin’de gerçekleştireceği yeni katliamların en somut göstergesi oldu.
Savaşı ve kanı kutsayan girişimler, statükoyu derinleştirmeye ve çözümden uzaklaştırmaya, mevcut şiddeti ve çatışmaları derinleştirip çözümü imkansız hale getirmeye devam ediyor. Savaşmayı reddeden vicdani retçilerin desteklenmesi, bölgede “barış”ın tesisi için bir kapı aralayabilir.
İsrail her geçen gün, şiddetini arttırarak sürdürdüğü saldırılarla Filistin’e yönelik yeni katliamlar gerçekleştrimekteyken, İsrail toplumunda ve dünyanın birçok farklı noktasında gerçekleşen savaş karşıtı protestoları da görmezden geliyor. İsrail topraklarında, Filistin’e yönelik katliama karşı çıkan savaş karşıtları ve vicdani retçiler, İsrail devleti tarafından göz altına alınarak, tehdit edilerek yıldırılmaya çalışılıyor, İsrail toplumundaki aşırı milliyetçi tarafların saldırılarına maruz kalıyor.
Filistin’e yönelik yürütülen bu savaş, halen devam etmekte, topraklarından edilenlerin ve yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün artmaktayken, bizler, savaş karşıtları ve vicdani retçiler olarak, vicdani reddin Filistin’de yaşanacak yeni katliamları engellemede etkin bir çözüm olduğunu biliyoruz. İsrail devleti daha önce 40 bin, son olarak da 8 bin yedek askeri göreve çağırmakta ve bu savaşın bir parçası olmaya zorlamaktayken, bizler, İsrailli gençlerin orduya katılmamasını, bu savaşın bir parçası olmamasını diliyoruz.
İsrail’de, devletin uyguladığı tüm baskı ve şiddete rağmen, savaşmayı ve Filistin halkına yönelik katliamların bir parçası olmayı reddeden vicdani retçilerin sayısının her geçen gün arttığını biliyoruz. Bu yüzden bizler, Filistinli ve İsrailli vicdani retçilerle dayanışma içerisinde, İsrail devletine ve ordusuna karşı girişilecek her savaş karşıtı duruşun yanında olduğumuzu belirterek, İsrail’de askere çağrılan gençlere “askere gitmeyin” diyoruz.
Onyıllar boyunca, içinde bulunduğumuz coğrafyada Kürt halkına yönelik devam eden savaşa karşı TSK’nın uzattığı silahı tutmayı ve kardeş kanı dökmeyi reddettiğimiz gibi, bugün de İsrail devletinin Filistin halkına doğrulttuğu silahları reddediyoruz.
İşte bu yüzden diyoruz ki, askere gitmeyin, bu savaşın bir parçası olmayın!

Vicdani Ret Derneği
24.07.2014

**

For immediate release
23.07.2014

Attacks to al-Aqsa hospItal, massacred PalestInIan kIds whIle playIng on Gaza beach…

Israel have been attacking to Gaza for days. The number of casualties is rising every day. Palestinian people that live close to Gaza border are threatened with Israel shelling. Palestinians are massacred by F16’s, artillery cannons along Gaza border and bombs from the Israeli navy. Against to leving their land Gazaian despite of occupation and war, during pressures of Israel calls and warn to Gazaian coerce to immigrate as “we’ll shell your house, leave now!”.

Since 1948 until today, Israel’s settlement policy toward Palestinian and attacks from time to time according ‘demolisher strategy’ with recently increasing and more violent strikes shows that State of Israel’s massacres in Palestine. While Israel stages massacre in Gaza, demonstrates againts to war in Israel society and all around World has been overlooking. Formations which are sacralize the war and blood; keep going to deepen status quo and extant the violance and conflicts thereby moving away from reconciliation. Supporting conscientious objector who are against to fight can open a new door into ‘peace’. Antiwar resisters and conscientious objectors in Israel who against to the Palestinian massacres, taken into custody by the Israeli state and attempting to be intimidated by threats besides becoming a target of jingoistics. While this war toward Palestine continues and death tolls are on the rise; we are the war resisters and conscientious objectors know that conscientious objection is an efficient way to stop new massacres. State of Israel calls reservist and forces them to be part of this war thusly we hope that Israeli young people will refuse to fight and became part of army. We stand in solidarity with Palestinian and Israeli conscientious objectors for any resist to State of Israel and to army; We also call Israeli youths to say “No to Army“.

How we have been refusing Turkish Armed Forces’ weapons which asked us aim to against Kurdish people and the war ongoing for decades, today we are refusing State of Israel’s weapons aim to Palestine people. Therefore we say; don’t go army, don’t become part of this war!

Conscientious Objectors Association / Turkey

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org