VR-DER’den Mısır’daki retçilere destek

Mısır’daki retçiler için imza kampanyası Mısır’dak vicdani retçiler Emad el Dafrawi ve Muhammet Fathy ile dayanışmak için dünya çapında çok sayıda örgüt bir imza kampanyası başlattı. 2012’den beri sivil ölüme zorlanan Mısırlı retçilerin üzerindeki baskıların sonlanması için başlatılan kampanyaya Türkiye’den de Vicdani Ret Derneği katıldı. 1987 doğumlu Dafrawi, geçen yıl pasifist düşüncelerini gerekçe göstererek asker

Mısır’daki retçiler için imza kampanyası

Mısır’dak vicdani retçiler Emad el Dafrawi ve Muhammet Fathy ile dayanışmak için dünya çapında çok sayıda örgüt bir imza kampanyası başlattı. 2012’den beri sivil ölüme zorlanan Mısırlı retçilerin üzerindeki baskıların sonlanması için başlatılan kampanyaya Türkiye’den de Vicdani Ret Derneği katıldı.

1987 doğumlu Dafrawi, geçen yıl pasifist düşüncelerini gerekçe göstererek asker olmayacağını açıklamış ve “Savaşlar insanlığa karşı işlenen suçlardır. Silah taşımak ve şiddet uygulamak benim inancıma aykırıdır” demişti. 1988 doğumlu Fathy ise yine geçen yıl vicdani reddini ilan ederken “Zorunlu askerlik seçim, seyahat ve ifade özgürlüğü gibi en temel haklarımızı elimizden alıyor. Bir baskı aracı olarak kullanılmayı ve insan öldürmeyi reddediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İki retçi de orduya birer mektup yazarak sivil hizmet seçeneği talep ettiyse de talepleri yanıtlanmadı. Retçiler bir yılı aşkın süredir sivil ölüm yaşarken eğitim ve çalışma haklarından bile mahrum bırakılıyorlar.

Kampanyanın imzacıları arasında dünyanın dört bir yanından 19 örgüt yer alıyor.

Haber: Onur Erem

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org