Washington Post: Ankara IŞİD’e ‘kırmızı halı serdi’

Gazeteye konuşan ve IŞİD komutanı olarak tanıtılan Ebu Yusuf, örgütün, şu anki başarısını kısmen Türklere borçlu olduğunu ifade etti.

IŞİD komutanı: Yaralılarımızı Türkiye’de tedavi ettirdik, silahları sınırdan geçirdik

ZAMAN MANŞET
İHSAN DENLİ -CİHAN – WASHINTON
14 Ağustos 2014, Perşembe
IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili şoke edici bir haber yayımlayan Washington Post, örgütün bu güce ulaşmasında Ankara’nın payı olduğunu yazdı. Reyhanlı’da röportaj yapılan IŞİD komutanı, “Bazı üyelerimiz Türk hastanelerinde tedavi edildi. Savaşın başında bize katılan yabancıların çoğu ile teçhizat ve erzakımız Türkiye üzerinden geldi.” dedi.

Amerikan Washington Post gazetesi, Irak ve Suriye’deki kazanımlarıyla bölgeyi tehdit eden radikal Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye’deki faaliyetlerine dair birinci sayfadan haber yayımladı. Gazete, Esed’in tüm düşmanlarına yardım etmeye istekli olan Ankara’nın bu gruplara ‘kırmızı halı serdiğini’ yazdı. IŞİD’in, Ortadoğu’nun en korkulan grubu olmadan önce Suriye sınırındaki Türk kasabalarını ‘alışveriş merkezi gibi kullandığını’, bölgenin Suriye’ye savaşmaya giden yabancıların ve silahların ara istasyonu haline geldiğini, yaralı militanların Türk hastanelerinde tedavi edildiğini belirtti. Gazeteye konuşan ve IŞİD komutanı olarak tanıtılan Ebu Yusuf, örgütün, şu anki başarısını kısmen Türklere borçlu olduğunu ifade etti. Haberde, Musul’u ele geçirmesinin ardından Türkiye’nin IŞİD’e yönelik tedbirleri artırdığı ancak bu konuda geç kalındığı dile getirildi.

Washington Post’un Berlin büro şefi Anthony Faiola ve deneyimli muhabiri Souad Mekhennet tarafından kaleme alınan Reyhanlı mahreçli haberde, Beşşar Esed’in tüm düşmanlarına yardım etmeye istekli olan Ankara’nın bu gruplara ‘kırmızı halı serdiği ancak bu politikanın ters teptiği iddia edildi. Türkiye’nin, IŞİD tehdidi karşısında terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD ile işbirliği görüşmelerine başlamak zorunda kaldığına dikkat çekildi. Faiola ve Mekhennet, geçtiğimiz yıl 52 kişinin öldüğü Reyhanlı saldırısını, haziran ayında Şalıurfa’da bomba yüklü bir aracın ele geçirilmesini hatırlattı. IŞİD’in, mezhep temelli çatışma kampanyasını Türkiye’ye ihraç edeceği yönündeki endişelerin arttığını vurguladı. “Türkiye ektiğini biçiyor.” diyen gazete, Ankara’nın desteklediği Suriyeli muhaliflerle sınırda zaman zaman çatışmaların yaşandığını, şiddetin yayıldığını, Türk ticaret rotalarının kesildiğini ve IŞİD’in bölge halkı arasında korku dalgası yaydığını yazdı. Gazeteye konuşan CHP Reyhanlı İlçe Başkanı Tamer Apiş’in, “Türkiye, Esed’e karşı olan herkesi memnuniyetle karşıladı. Şimdi ise bu insanlar öldürüyor, hastalıklarını yayıyor ve bedelini de hepimiz ödüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Washington Post, Amerika’nın hava saldırılarıyla Irak’taki ilerleyişini durdurmaya çalıştığı örgütün, aylarca Türkiye sınırını ‘stratejik ikmal rotası’ ve ‘savaş için giriş noktası’ olarak kullandığını yazdı. Gazete, Suriye’de IŞİD kontrolündeki petrol sahalarından Türkiye’ye kaçak benzin satışı gerçekleştiğine dikkat çekti. Haberde son gelişmeler üzerine alarm durumuna geçen Türkiye’nin örgüte karşı sıkı tedbirler almaya başladığı kaydedildi. Bu çerçevede IŞİD’in terör örgütü listesine eklendiği, ABD ve Avrupa hükümetleri ile işbirliği yapılarak Suriye’ye geçmeye çalışan yabancı militanların gözaltına alındığı, sınırdaki silah ve mal kaçakçılığını önlemek üzere operasyonlar gerçekleştirildiği dile getirildi.

Gazete, bu önlemlere rağmen örgüt militanlarının Türkiye’ye sızmayı başardığını aktardı. Bu kapsamda da Ebu Yusuf adlı IŞİD komutanının mülakat için Suriye’den Reyhanlı’ya gelebildiğini yazdı. Reyhanlı’da Washington Post muhabirleriyle görüşen IŞİD lideri, alınan tedbirlerle Türkiye’nin ikmal rotası olarak kullanılmasının güçleştiğini ancak Irak’ta ittifak kurdukları Sünni aşiretler sayesinde artık ikmal konusunda Türkiye’ye ihtiyaç duymadıklarını kaydetti. Yusuf, “Irak’tan yeterli silah alıyoruz. Hatta Suriye içinde dahi alınacak yeterli silah var. Dışarıdan bir şeyler gelmesine artık ihtiyacımız yok.” diye konuştu. Gazete, ismini vermediği üst düzey bir Türk yetkilinin ise sınırdan geçen ‘kötü kişilerin’ yakalanmasında Batılı müttefiklerin tam işbirliği yapmamasından yakındığını aktardı.

IŞİD Halep’e ilerliyor

Selefi Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Suriye’de önceki gün saldırı başlattıkları Halep’in kuzeydoğusundaki Ahtarin kasabasını muhaliflerden aldıkları bildirildi. Örgüt, bölgedeki Türkmen Barih kasabası ile Türkiye sınırına yakın Mesudiye, Dabık ve Guz köylerini de ele geçirdi. Türk sınırına 18 km mesafedeki Ahtarin stratejik önemi olan bir kasaba. ‘Halep’in kuzeyine açılan kapı’ olarak bilinen Ahtarin’in düşmesiyle IŞİD, Suriye’nin batısına doğru ilerleme ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Halep’e giden ikmal yollarını kontrol etme imkanı elde etti.

Lübnan Başbakanı, IŞİD ve El-Nusra’nın elindeki rehineler için Erdoğan’ı aramış

Lübnan’ın IŞİD ve El Nusra militanlarının rehin aldığı 19 askerini salıvermesi için Türkiye ve Katar’dan aracılık yapmaları amacıyla girişimlere başladığı öne sürüldü. Essefir gazetesinin haberine göre Lübnan Başbakanı Selam, Başbakan Erdoğan’a ulaşmaya çalıştı ancak seçim kampanyasından dolayı irtibat sağlayamadı, önümüzdeki günlerde tekrar arayacak. 2 Ağustos’ta Arsal’a saldıran IŞİD ve El Nusra Cephesi militanları ile Lübnan ordusu arasında günlerce şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Militanlar rehin aldıkları Lübnan askerleriyle birlikte 7 Ağustos’ta kasabadan çekilmişlerdi. Haberde Berri’nin Katar Emiri Tamim bin Hamid el Halife’yi arayarak Arsal krizini görüştüğü yazıldı.

zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org