WRI’den çağrı: ‘Polis militarizasyonu’nun ortaya çıkarılmasına katkıda bulunun!

dünyanın çeşitli yerlerinde yaygın olarak tecrübe edilmekte olan polis militarizasyonu ortaya çıkarılabilir, tartışmalar başlatılabilir ve dayanışma ve direniş hareketleri göz önüne alınabilir.

The Broken Rifle Dergisi’nin 108. sayısı için çağrı: polisliğin ve güvenliğin militarizasyonu

28 Nisan 2017
Dünyanın her yerinde polis kuvvetleri militerleştiriliyor. Polis ve ordu arasındaki fark git gide kayboluyor ve bu militarizasyon; terör, uyuşturucu, sosyal huzursuzluk ve kitlesel hareketlere bağlı tehlikelerin artmakta olduğu söylemleriyle meşrulaştırılıyor.
Militarize polislik, görünürde olan askeri ekipmanın ve zırhların ötesindedir. Zırhların arkasına baktığınız zaman, ‘diğerlerini’ tehdit veya düşman olarak algılamaya ve ona göre tepki göstermeye koşullandırılmış bir zihniyet bulabilirsiniz.
The Broken Rifle Dergisi’nin bu sayısı polis militarizasyonunun farklı yüzlerini, değişmekte olan doğasını ve toplumlarımız için doğurduğu sonuçları araştıracak; maruz kalan halklara uygulanan şiddet ve vahşet, ırkçı sosyal hiyerarşilerin ve ataerkil düşünce yapısının sağlamlaştırılması, egemen güç yapılarının korunması.
Bunu yaparken umuyoruz ki; dünyanın çeşitli yerlerinde yaygın olarak tecrübe edilmekte olan polis militarizasyonu ortaya çıkarılabilir, tartışmalar başlatılabilir ve dayanışma ve direniş hareketleri göz önüne alınabilir.
Bu konuda bir makale yazmak veya röportaj vermek isterseniz ya da isteyeceğini düşündüğünüz bir başkasını önermek isterseniz, lütfen [email protected] adresinden bize yazınız. Teslim edilen yazılar 800 ile 1200 kelime arasında olmalı ve en geç 12 Haziran’da teslim edilmelidir. Buradan WRI’ye nasıl yazı gönderileceğine yönelik bir rehbere ulaşabilirsiniz.

Bu makale The Broken RifleJanuary 2017, No. 107’de yayınlanmıştır.

Çeviri: VR

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org