‘Yoklama kaçağı’ olduğu gerekçesi ile gözaltına alınan Roboskili vicdanı retçi Faruk Encü serbest bırakıldı

Cizre’de oluşturulan polis noktasında gözaltına alınan Faruk Encü’nün Cizre emniyetinde bulunan TEM (Terörle Mücadele) şubesine götürüldüğü, hakaret ve darp edilerek askere gitmesi gerektiği ile ilgili bir evrağın zorla imzalatıldığı öğrenildi.

Roboskili vicdanı retçi Faruk Encü serbest bırakıldı

Cizre’de asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Roboskili vicdani retçi Faruk Encü, zorla evrak imzalatılarak serbest bırakıldı

02 Eylül 2016 Cuma 10:35
Yannis V. Yaylalı / Demokrat Haber
Roboskili vicdani retçi ve serbest gazeteci Faruk Encu haber takibi için Cizre’den Şırnak’a gitmek isterken Cizre çıkışında polisler tarafından oluşturulan güvenlik noktasında yapılan aramalarda ‘yoklama kaçağı’ olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı.

Telefon ile ulaştığımız Roboski-Der Başkanı Veli Encü Cizre’de oluşturulan polis noktasında gözaltına alınan Faruk Encü’nün Cizre emniyetine bağlı polisler tarafından Cizre emniyetinde bulunan TEM (Terörle Mücadele) şubesine götürüldüğünü, hakaret ve darp edilerek askere gitmesi gerektiği ile ilgili bir evrağın zorla imzalatıldığını söyledi.

Veli Encü, Faruk Encü’nün Cizre emniyetinde 15 gün içerisinde askerlik şubesine gideceğine dair bir evrağın imzalatılmasının ardından serbest bırakıldığını söyledi.

Faruk Encü Roboski’de 28 Aralık 2011 tarihinde Türk savaş uçaklarının bombalaması sonucunda 34 akrabasını kaybetmişti. Encü, Roboski Katliamı’nın 2. yıldönümünde vicdani reddini açıklamıştı.

Faruk Encü, hem Demokrat Haber’e hem de Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) gönüllü olarak muhabirlik yapıyor.

Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org