Zorla götürüldüğü askerlik şubesinde, bedelli önerisini de bakaya tutanağı imzalamayı da reddetti

Vicdani Ret Derneği üyesi Hüseyin Civan, bugün pasaport işlemleri için gittiği Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde, bakaya olduğu söylenerek, Üsküdar Askerlik Şubesi’ne sevk edildi.

Vicdani Ret Derneği üyesi Hüseyin Civan, bugün pasaport işlemleri için gittiği Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde, bakaya olduğu söylenerek, Üsküdar Askerlik Şubesi’ne sevk edildi. Askerlik şubesine götürüldüğünde, bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyip istemediği sorulan Civan, bedelli askerliği kabul etmediğini belirtti. Sorulan soruların ardından kendisine Bakaya Tutanağı imzalatılmak istenen Civan, bu tutanağı imzalamayı da reddettiğini belirtti.
Şubede görevli memur albay, böyle bir uygulamanın olmadığını ve tutanağın imzalanmasının zorunlu olduğunu söyledi. Dernek üyemiz Civan ise, imzadan imtina ettiğini ve kendisinin bir vicdani retçi olduğunu belirterek, verilen tutanağı imzalamayacağımı söyledi.
Kısa bir süre devam eden tartışmanın ardından, şube memurları ve görevli albay, dernek üyemizin imzalamayı reddettiği tutanağa “yükümlü imzadan imtina etmiştir” ibaresi düşerek, tutanağı imzaladılar. Yapılan işlemlerin ardından dernek üyemiz Hüseyin Civan serbest bırakıldı.

vr-huseyin-civan

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org