ABD: Avrupa Ülkelerinin Askeri Harcamalarında Kesintiye Gitmeleri Kaygı Verici

Bundan 20 yıl önce Avrupa ülkeleri BM barış gücüne 25 bin asker gönderiyordu. Günümüzdeyse BM’nin mavi beresini giyen Avrupalı asker sayısı sadece 6 bin.

‘Avrupa askeri harcamaları artırsın’

ABD’nin BM büyükelçisi Samantha Power, kimi Avrupa ülkelerinin askeri harcamalarında kesintiye gitmelerini kaygı verici bulduğunu söyledi.

ABD ile Avrupa arasında savunma harcamaları alanında tehlikeli bir uçurum oluştuğunu kaydeden Power, BBC’ye verdiği mülakatta Ukrayna sorununa siyasi çözüm bulunması gerektiğinin altına çizdiyse de, IŞİD ve Boko Haram gibi gruplardan dünya güvenliğine yönelik tehditlerin ortadan kalkmadığını ve birçok bölgede daha fazla askeri katkıya gerek olduğunu bildirdi.

Samantha Power, İngiltere’nin de dahil olduğu Avrupa ülkelerinde son dönemde yapılan savunma kısıntılarının kaygı yarattığını ve sürdürülemez olduğunu belirterek Avrupa’nın ilk aşamada BM barışgücü operasyonlarına daha fazla katkıda bulunması gerektiğini kaydetti.

Bundan 20 yıl önce Avrupa ülkeleri BM barış gücüne 25 bin asker gönderiyordu. Günümüzdeyse BM’nin mavi beresini giyen Avrupalı asker sayısı sadece 6 bin.

BBC Savunma Muhabiri Jonathan Beale, Power’in sözlerinin, ABD’nin Avrupa’daki savunma kısıntılarından duyduğu ve giderek artan kaygı ve sıkıntısını gösterdiğini belirtiyor.

Büyükelçi Samantha Power herhangi bir ülkeyi özel olarak eleştirmediyse de, askeri harcamalarını azaltan devletler arasında İngiltere de bulunuyor.

Şu andaki tahminlere göre, İngiltere, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın % 2’sinin savunmaya ayrılmasını öngören NATO hedeflerini karşılayamayacak durumda.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/03/150310_abd_avrupa_savunma_harcamasi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org